Usługi konsjerża – co w nie wchodzi?

Codzienne sprawunki wymagają poświęcenia cennego czasu, którego deficyt jest wielką przeszkodą dla wielu osób. Na szczęście istnieją osoby, których pomoc może rozwiązać problemy z nadmiarem obowiązków lub ułatwi planowanie wolnego czasu, czy organizację podróży. Tym właśnie zajmuje się konsjerż. To człowiek orkiestra, doradca, asystent i osoba, która potrafi załatwić wszystko dzięki swojej wiedzy i kontaktom.

Kim konkretnie jest konsjerż?

Słowo „konsjerż” prawdopodobnie wywodzi się od łacińskiego conservus, co miało być określeniem na zaufanego i lojalnego sługę. Według innej teorii jest to rozwinięcie francuskiej frazy compte des cierges, którą można przetłumaczyć jako „strażnik świec” – była to osoba dbająca o oświetlenie w średniowiecznych zamkach. Oczywiście obowiązki i znaczenie konsjerża zmieniło się z czasem, a jego obecną rolą jest asystowanie w codziennych, mniej istotnych aspektach życia. Usługi konsjerża uważane są za bardzo prestiżowe, ich docelową klientelą są menedżerowie z najwyższego szczebla, gwiazdy oraz goście luksusowych hoteli i kurortów.

Konsjerż specjalizuje się pomocy osobistej, bądź innych usługach pomocniczych świadczonych dla jego klienta. Ich praca może dotyczyć zarówno zarządzaniem gospodarstwem domowym lub grafikiem, pomocy w planowaniu podróży jak i wypoczynku oraz w innych, bieżących obowiązkach. Główny zamysł pracy konsjerża polega na oszczędzaniu czasu klienta oraz ułatwianie mu życia poprzez zastępowanie go w jego codziennych, rutynowych obowiązkach, jak i bardziej specjalistycznych zadaniach.

Usługi konsjerża to element branży luksusowej. Ich popularność w środowisku biznesowym wynika z natłoku pracy profesjonalistów i ograniczeń z tym związanych. Każda osoba pragnie mieć więcej czasu dla siebie. Konsjerżowie kapitalizują tę potrzebę. To, co robi konsjerż, można określić jako osobisty asysta w sprawach poza biznesowych.

Wcześniej rola konsjerża była ograniczona do działania na rzecz hoteli bądź mieszkańców luksusowych apartamentowców. Ich praca polegała na rezerwacji stolików w restauracjach w imieniu gości, polecaniu miejsc do odwiedzenia i organizacji transportu. Konsjerżowie wciąż pełnią te funkcje, jednak wachlarz ich usług znacznie się urozmaicił. Współczesny konsjerż może użyczyć pomocnej dłoni podczas robienia zakupów, planowania wakacji lub potrzeby zlecenia wysyłki kurierskiej.

Oferta i model biznesowy różnych konsjerżów może różnić się pod względem rodzaju świadczonych usług oraz specyfiki ich docelowych klientów. Niektórzy konsjerżowie pomogą w utrzymaniu dobrych relacji zleceniodawcy z jego klientami, inny będą przydatni podczas wyjazdów i podróży, a jeszcze inny mogą pełnić rolę osobistego asystenta i menadżera stylu życia.

Konsjerż hotelowy

Hotel to miejsce najczęściej kojarzone z pracą konsjerża. Nie bez powodu, gdyż właśnie w takich miejscach usługi konsjerżów zostały najbardziej rozpowszechnione i funkcjonują tam najdłużej. Obsługa klientów VIP zawsze wymaga dodatkowego zaangażowania. Pracą konsjerża hotelowego jest umilenie pobytu gościom, poprzez pomoc w organizacji aktywności w miejscu pobytu oraz rekomendacje możliwości spędzenia czasu.

Osobisty konsjerż

Pomoc w zarządzaniu swoimi codziennymi obowiązanymi oraz aktywnościami to specjalistyczna usługa, która zawsze była domeną konsjerżów. Załatwianie bieżących spraw, opieka nad domem i zwierzętami, trzymanie pieczy nad rezerwacjami i zakupami to tylko niektóre z aspektów, które można powierzyć osobistemu konsjerżowi.

Konsjerż podróżniczy (trip concierge)

Rosnąca popularność podróżowania doprowadziła do powstania nowej płaszczyzny usługi konsjerżów, specjalizującej się na doradztwie i asyście w czasie podróży. Konsjerżowie świadczący takie usługi pomagają w organizacji oraz planowaniu każdego aspektu podróży oraz zapewniają swoim klientom wsparcie i dostęp do potrzebnych informacji przez 24/7. Konsjerżowie tego typu posiadają rozległą wiedzę i doświadczenie na tematy prawne, społeczne i kulturowe dotyczące podróżowania po różnych krajach. Ich usługi to gwarancja bezproblemowego i satysfakcjonującego przebiegu podróży.