Jak działa kantor kryptowalut?

Kryptowaluty z roku na rok zdobywają w Polsce coraz większą popularność. Inwestorzy mogą je nabyć na giełdach bądź w specjalistycznych kantorach. Czym jest i jak dokładnie działa kantor kryptowalut?

Czym są kryptowaluty?

Na początku warto wyjaśnić, czym w ogóle są kryptowaluty. Otóż to nic innego jak waluta wirtualna, która nie ma fizycznej postaci. W praktyce kryptowaluty stanowią pełnowartościowy produkt inwestycyjny, jednak nie stanowią one zamiennika pieniądza, bowiem nie można dokonywać nimi płatności. Warto mieć na uwadze, że dzięki kryptowalutom inwestorzy mogą nie tylko dywersyfikować swój portfel inwestycyjny, ale również znaleźć alternatywny produkt, dzięki któremu mogą zarabiać więcej.

Aby handlować kryptowalutami trzeba jednak posiadać wiedzę, głównie z zakresu tego, jak w ogóle funkcjonuje rynek. Wbrew pozorom kryptowaluty nie istnieją w hermetycznym świecie, bowiem wpływ na ich wartość mogą mieć czynniki polityczne czy ekonomiczne. Obecnie kryptowaluty nie zostały szerzej opisane w polskim prawie. Nie stanowią one prawnego środka płatniczego, nie do końca też wiadomo, jak opodatkować zyski osiągnięte poprzez handel kryptowalutami.

Kryptowaluty można nabyć w dwóch miejscach: na giełdzie oraz w kantorze. Giełdy kryptowalut cieszą się dużą popularnością, jednak poruszanie się po nich może być nieco problematyczne, szczególnie dla początkujących inwestorów. Alternatywnym rozwiązaniem jest zakup kryptowaluty w przeznaczonym do tego kantorze stacjonarnym bądź internetowym, w zależności od możliwości i preferencji.

Jak działa kantor kryptowalut?

Kantory kryptowalut działają dokładnie tak samo, jak kantory tradycyjne. Te drugie dają możliwość wymiany waluty jednego kraju na walutę innego kraju po określonym kursie. Tymczasem kantory kryptowalut umożliwiają wymianę waluty polskiej (bądź obcej, w zależności od rodzaju kantoru) na różnego rodzaju kryptowaluty, również po określonym kursie. Kantor waluty wirtualnej działa stacjonarnie bądź online. W przypadku punktów stacjonarnych wystarczy po prostu udać się na miejsce i kupić wybraną ilość waluty.

Niemniej jednak główną wadą kantorów stacjonarnych jest fakt, iż nie działają one wszędzie. W Polsce znajdują się one jedynie w większych miastach, takich jak Warszawa czy Kraków. Mieszkańcy mniejszych miejscowości muszą więc korzystać z kantorów online, które cieszą się niemałą popularnością zarówno wśród początkujących, jak i nieco bardziej doświadczonych inwestorów.

Kantor kryptowalut online może oferować zakup i sprzedaż tylko jednej waluty bądź kilku jej rodzajów, w zależności od profilu działalności. Aby sprzedać bądź kupić kryptowalutę w kantorze internetowym, należy założyć wirtualny portfel. Czasami inwestor będzie zobowiązany do zarejestrowania się w danym kantorze, jednak dotyczy to sytuacji, gdy zamierza on przeprowadzić transakcję na wysoką kwotę. W przypadku chęci wymiany złotówek na walutę wirtualną, wystarczy przelać pieniądze na konto kantoru, a następnie walutą wirtualną zostanie zasilony portfel inwestora. W odwrotnej sytuacji inwestor zostanie poproszony o przesłanie wybrać kwoty waluty wirtualnej na wskazany rachunek bankowy, natomiast kantor przeleje kwotę w złotówkach na konto klienta.

Dokonywanie transakcji w kantorze kryptowalut jest więc niezwykle łatwe i intuicyjne. Nie trzeba posiadać żadnej specjalistycznej wiedzy ani umiejętności, aby móc kupić bądź sprzedać walutę (oczywiście, należy wiedzieć, kiedy właściwie dokonać transakcji, aby na niej nie stracić). Kantor krytpowalut ma jednak pewną wadę, a mianowicie jest to dosyć droga forma inwestowania. Kursy są bowiem wyższe, niż na giełdzie, a kantor zarabia bowiem na różnicy pomiędzy ceną sprzedaży, a zakupu. Niemniej jednak kantor waluty wirtualnej jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą jeszcze wchodzić na giełdę albo nie czują się na tyle zorientowani w temacie, aby analizować wykresy giełdowe czy podejmować bardziej skomplikowane decyzje inwestycyjne.