Rynek pierwotny czy rynek wtórny – co wybrać?

Zakup mieszkania nie jest prosty – dotyczy to nie tylko trudności związanych z samym podjęciem ostatecznej decyzji i podpisaniem dokumentów, ale również tego, by dobrze ulokować zgromadzone oszczędności. Zakupu mieszkania nie powinno się żałować, dlatego też ważne jest dokładne sprawdzenie oferty. Kupiec powinien z góry wiedzieć, czy chce nabyć mieszkanie nowe czy z rynku wtórnego, dzięki czemu może odpowiednio negocjować cenę.

Mieszkanie z rynku pierwotnego – zalety

Nowe mieszkania powstają w każdym większym mieście, a coraz częściej również na obrzeżach metropolii. Kupno mieszkania od dewelopera zapewnia możliwość wykończenia go i następnie urządzenia wedle własnego gustu – wiele osób ceni sobie tę możliwość, która nie wiąże się z remontem i przeróbkami. Bardzo często deweloperzy oferują możliwość urządzenia mieszkania pod klucz zgodnie z preferencjami klienta, który musi jedynie czekać na możliwość wprowadzenia się.

Mieszkanie od dewelopera da się dopasować do możliwości oraz potrzeb kupującego – przykładem są mieszkania Atmo na ul. Dmowskiego 13 we Wrocławiu, gdzie można kupić mieszkania o metrażu od 26 m2 do 145 m2 (https://www.atmo-sfera.pl/mieszkania/). Tak szerokiego zakresu ofert na rynku wtórnym nie można znaleźć. Nowe mieszkania lokalizowane są w nowoczesnych blokach, w obrębie siedli pełnych zieleni i funkcjonalnej infrastruktury. Jest to kolejna zaleta, którą nie zawsze można znaleźć na polskich blokowiskach budowanych kilka czy kilkanaście lat wcześniej. Kupno mieszkania od dewelopera zapewnia brak ukrytych wad lokalu, które mogą ujawniać się w miarę jego użytkowania. Warto również podkreślić, że nowe mieszkanie zapewnia poczcie komfortu – w końcu nikt tam wcześniej nie mieszkał.

Mieszkanie z rynku wtórnego – zalety

Obecnie zarówno rynek pierwotny, jak i wtórny cieszą się ogromną popularnością – o własnym mieszkaniu marzą nie tylko rodziny, ale również single. Kupując mieszkanie z rynku wtórnego, można liczyć na pierwszą i chyba najważniejszą korzyść – stosunkowo niską cenę. Za tą samą kwotę można kupić mieszkanie lepiej zlokalizowane lub większe niż nieruchomość pochodząca od dewelopera. Bardzo często mieszkania z drugiej ręki są oferowane razem z wyposażeniem – w ten sposób można zaoszczędzić czas i pieniądze, ponieważ da się korzystać z niego właściwie od razu po wprowadzeniu się, nie trzeba robić zakupów czy uciążliwego remontu.

Oczywiście nie zawsze tak wygląda rzeczywistość, jednak kupujący ma wybór i może szukać takiego mieszkania, jakiego potrzebuje. Czasem lokal do odświeżenia można znaleźć w bardzo atrakcyjnej cenie. Mieszkanie kupowane od osoby prywatnej może znajdować się w dobrej lokalizacji, ponieważ jeszcze kilka lat temu w miastach dostępność obszarów pod budowę była znacznie większa – dziś trudno jest np. o całkiem nowe mieszkania w ścisłym centrum, natomiast taki lokal z rynku wtórnego można znaleźć bez problemu.

Mieszkania z drugiej ręki na ogół zlokalizowane są na osiedlach, na których powstała już dobrze rozwinięta infrastruktura – w takiej okolicy nie brakuje sklepów, przystanków komunikacji miejskiej, szkół czy przedszkoli. Na nowych osiedlach takie obiekty dopiero będą powstawać.

Mieszkanie nowe czy z rynku wtórnego – jaką decyzję podjąć?

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, co będzie lepsze – mieszkanie nowe czy z rynku wtórnego. Zakup nieruchomości do ogromny wydatek i czynność mogąca mieć wpływ na jakość życia, dlatego też nie można sugerować się opiniami. Sprawę należy na spokojnie przemyśleć, analizując kwestię ceny, wielkości mieszkania, jego lokalizacji czy stanu technicznego. Kluczowe są możliwości finansowe oraz indywidualne preferencje kupującego. Aktualne trendy jasno pokazują, że liczba mieszkań w Polsce będzie stale rosła, a zapotrzebowanie w ciągu kilku najbliższych lat może być większe niż liczba oddawanych do użytku nieruchomości. Możliwe, że jest to więc najlepszy czas na kupno mieszkań, których ceny raczej już nie spadną, a będą powoli piąć się w górę. Dotyczy to zarówno nieruchomości nowych, jak i pochodzących z rynku wtórnego.