Olejki eteryczne – jak używać?

Wyobraź sobie, że wchodzisz do pomieszczenia, w którym unosi się aromat mandarynek, pomarańczy i goździków. Czy nie kojarzy Ci się ze świętami Bożego Narodzenia? A gdy czujesz wanilię, nie masz od razu ochoty na coś słodkiego? Zapachy mają wyjątkową moc przywoływania wspomnień. Dzięki olejkom eterycznym, w każdej chwili możesz przywołać ulubione chwile. Jak je stosować? Czytaj dalej.

Jak stosować olejki eteryczne?

Z pewnością wiesz, że mają korzystny wpływ zarówno na ciało, jak i umysł. W zależności od rodzaju poprawiają nastrój, uspokajają, pobudzają. Posiadają niezliczone właściwości lecznicze (pomagają na katar, ból głowy, brzucha czy zęba). Jednak rodzi się pytanie: olejki eteryczne – jak używać? 

Dyfuzory

Wystarczy, że do wnętrza dyfuzora wlejesz wodę i dodasz ulubiony olejek zapachowy. Pod wpływem wibracji ultradźwiękowych cząsteczki olejku ulegają rozproszeniu i unoszą się w powietrzu w postaci zimnej pary wodnej. Niektóre urządzenia posiadają timery, które pozwolą Ci dostosować jego czas pracy.

Kominki

Chcesz dowiedzieć się, jak stosować olejki eteryczne w kominkach? To bardzo proste. Do wgłębienia (miseczki), znajdującego się u góry kominka wlej odrobinę wody, a następnie dodaj od kilku do kilkunastu kropel ulubionego olejku. W specjalne miejsce włóż świeczkę tea-light, zapal ją i ciesz się pięknym aromatem.

Inhalacje

Niektóre olejki są niezastąpione przy pierwszych objawach przeziębienia czy grypy. Ułatwiają oddychanie, udrażniają drogi oddechowe i pomagają przy katarze. Należą do nich, m.in.: olejek sosnowy, eukaliptusowy, tymiankowy, jodłowy. Inhalacje można wykonać przy użyciu inhalatora lub dodać kilka kropel olejku do miski z wrzącą wodą, nachylić się, nakryć głowę ręcznikiem i wdychać opary przez 5-10 minut. 

Podanie na skórę

Olejki zapachowe znalazły zastosowanie w maściach i kosmetykach. Świetnie sprawdzą się podczas masażu. Nie tylko zrelaksują Cię i wprawią w wyjątkowy nastrój, ale także poprawią kondycję skóry. Aby zaaplikować olejek eteryczny na skórę, zawsze najpierw należy go rozcieńczyć w wodzie, oleju bazowym lub żelu (podanie bezpośrednio na skórę może spowodować zaczerwienienie, wywołać wysypkę lub pęcherze).

Sauna

Korzystanie z sauny to doskonały sposób na oczyszczenie skóry i usprawnienie krążenia. Jeśli do wody, którą polewa się rozgrzane kamienie, dodasz kilka kropel wybranego olejku, nie tylko wypełnisz pomieszczenie pięknym aromatem, ale także na własnej skórze przekonasz się o jego wyjątkowych właściwościach zdrowotnych. W saunie najlepiej stosować olejek sosnowy, eukaliptusowy lub olejki cytrusowe. 

O czym pamiętać podczas stosowania olejków eterycznych?

Na pytanie „olejki eteryczne – jak stosować?” jest jedna odpowiedź – bezpiecznie. Mimo wielu dobroczynnych właściwości niektóre z nich mają bardzo silne działanie i mogą wywołać niepożądane reakcje organizmu. Dlatego warto znać podstawowe zasady ich stosowania.

  1. Nie przyjmuj olejków eterycznych doustnie.
  2. Przechowuj poza zasięgiem dzieci.
  3. Zawsze rozcieńczaj olejki przed zastosowaniem na skórę.
  4. Upewnij się, czy możesz użyć dany olejek (np. niektóre nie powinny być używane przez kobiety w ciąży czy osoby chorujące na astmę).
  5. Sprawdzaj, jakie właściwości ma wybrany olejek (pobudzające, uspokajające, nasenne).
  6. Nie przekraczaj określonej dawki. 

 Szeroka gama zapachów i mnóstwo właściwości zdrowotnych to dowody na to, że warto stosować olejki eteryczne.