Jak zacząć bieganie – plan dla początkujących

Bieganie to świetna forma aktywnego wypoczynku. Poza tym stwierdzono, że regularna dawka ruchu ma intensywny wpływ na starzenie się skóry i narządów, ogólne samopoczucie czy wydolność. Dlatego jeśli zastanawiasz się, jak zacząć bieganie, możesz zapoznać się z kilkoma pomysłami. Tym bardziej, jeżeli uważasz, że ta forma aktywności wcale nie jest dla Ciebie, ponieważ wydaje się monotonna i nudna. Pamiętaj, że nie musisz od razu pokonywać wielokilometrowych dystansów. Nawet kilkanaście minut kilka razy w tygodniu pomoże zredukować stres i będzie mieć istotny wpływ na Twój nastrój. Być może z czasem staniesz się bardziej zaawansowanym biegaczem? Podczas biegania wytwarzana jest endorfina, potocznie nazywana hormonem szczęścia, która bezpośrednio odpowiada za Twoje samopoczucie i zadowolenie oraz ma działanie uzależniające.  

Jak zacząć biegać – dobry plan to podstawa

Każde działanie, które ma przynieść konkretny rezultat, musi opierać się na opracowanym planie. Powinien być on realny, pozytywny i odpowiednio Cię angażować. Celem, dla którego rozpoczniesz bieganie, może być przykładowo zredukowanie stresu lub poprawienie swojej kondycji fizycznej. Ważne jest, aby konkretny zamiar przemawiał do Ciebie. Bieganie dla zasady może niedostatecznie Ciebie motywować, ponieważ nie wywiera żadnego ładunku emocjonalnego. Dlatego warto ustalić, dlaczego podejmujesz się aktywności fizycznej oraz sprecyzować rezultaty, jakie chcesz osiągnąć. Będzie to pomocne w szczególności w dni, kiedy masz gorszy humor.

Jak zacząć biegać bez wcześniejszego doświadczenia

Jeśli naprawdę uważasz, że Twoja kondycja ma się nie najlepiej, pierwszym krokiem do rozpoczęcia biegania mogą okazać się regularne spacery. Już 30 minut spaceru dziennie pozytywnie wpływa na układ krążenia, wydolnościowy oraz nerwowy. To dobry wstęp do wyrobienia sobie nawyku, żeby regularnie, np. kilka razy w tygodniu, wychodzić z domu w konkretnym celu. Z czasem Twoje przechadzki mogą być szybsze. Systematycznie zwiększaj tempo, aby móc przejść coraz to dłuższe trasy. Po około dwóch tygodniach chód możesz zamienić na spokojny trucht. Już w trakcie spacerów zwracaj uwagę na swój oddech, aby był spokojny i miarowy. Pozwoli to na efektywniejsze kontrolowanie oddychania w trakcie biegów, kiedy zaczniesz dostawać zadyszki.

Na czym polega bieganie interwałowe?

Jeśli już rozpocząłeś bieganie i masz w tym trochę większe doświadczenie, to być może nadszedł czas, aby spróbować czegoś nowego. Interwały to popularne ćwiczenia, których celem jest zwiększenie wydolności mięśniowej, redukcja tkanki tłuszczowej, ale też ogólna poprawa kondycji. W bieganiu interwałowym najważniejsze jest, aby odcinki, na których porusza się szybkim tempem, przeplatać z wolniejszymi w taki sposób, aby mieć czas na odpoczynek. Głównym założeniem tego rodzaju ćwiczeń jest stopniowe zmęczenie organizmu. Chodzi tutaj o sprawdzenie kondycji danej osoby. Taki sposób jest często praktykowany przez sportowców. W zamyśle ostatnia, a zarazem najbardziej intensywna część trasy, powinna być wykonana w całkowitym zmęczeniu fizycznym i psychicznym, aby poznać swoje własne bariery.