płytki

Płytki podłogowe – jak wybrać właściwe?

Remont domu nie należy do najłatwiejszych wyzwań. Musi być on wykonany wzorowo, aby po jego zakończeniu być w pełni usatysfakcjonowanym z efektów. Bardzo istotnym elementem jest wybór odpowiednich płytek podłogowych. Jeśli zastanawiasz się jakie płytki podłogowe wybrać to trafiłeś idealnie, ponieważ w tym artykule znajdziesz kilka cennych porad, które pomogą Ci dokonać remontu w Twoim domu.

Płytki podłogowe, jakie wybrać?

Aby dokonać wyboru odpowiednich płytek podłogowych, przede wszystkim nie powinieneś działać w pośpiechu. Jak dobrze wiemy, budowę czy też remont każdego domu zazwyczaj zaczyna się od podłogi, więc dobrze by było, abyś wybrał najlepszy i najsolidniejszy model. Pamiętaj też o tym, że niektóre rodzaje płytek mogą być bardzo drogie, więc świetnym pomysłem będzie ich zakup podczas wyprzedaży płytek podłogowych. Zaoszczędzisz tym samym sporo pieniędzy oraz zyskasz gwarancję zakupu najlepszego modelu, który zapewni Ci jakość wykonania oraz estetykę. Jeśli szukasz odpowiedzi na to, jak powinien wyglądać proces wyboru płytek do Twojego domu lub mieszkania, to poniżej znajdziesz kilka cennych wskazówek, z których warto skorzystać.

1. Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi płytek podłogowych

Powinieneś wiedzieć, że płytki ceramiczne są trwałe i niedrogie, ale są podatne na odpryski i pękanie. Zdecydowanie zaleca się wybór płytek ceramicznych, które są odpowiednie do obszarów o małym i średnim natężeniu ruchu. Płytki porcelanowe są nie tylko gęstsze i mocniejsze niż ceramiczne, ale również odporne na zarysowania i plamy. Aby uzyskać bezspoinowe wykończenie, wybierz płytki gresowe rektyfikowane lub bezspoinowe. Użyj fug epoksydowych, aby nadać estetyczny wygląd swojemu mieszkaniu. Możesz również poszukać tego, co będzie Ci pasować wśród wielu innych rodzajów płytek

2. Oceń rozmiar pokoju, w którym zamierzasz położyć płytki

Jeśli decydujesz się na to, aby położyć płytki, powinieneś zacząć od wykonania szczegółowego pomiaru pokoju. Musisz wiedzieć, iż wielkość pomieszczenia jest ważna nie tylko ze względu na wymiary, ale także styl wybranej płytki. Przykładowo, jeśli zamierzasz zaprojektować duży pokój, to wizualnie swoją rolę świetnie spełnią większe płytki, podczas gdy w mniejszym pomieszczeniu będzie na odwrót – to małe wzory będą pasować lepiej. Do wykonania pomiaru użyj precyzyjnej miary, aby uniknąć późniejszej frustracji po zakupie niepasujących płytek.

3. Dobierz odpowiedni kolor płytek do pomieszczenia

Kupując płytki w sklepie stacjonarnym, na pewno nie ominie Cię pytanie jednego z pracowników o to, jaki kolor płytek będzie dla Ciebie najlepszy. Jeśli chodzi o przydatne wskazówki, to pamiętaj, że jaśniejsze kolory sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe, podczas gdy większe pokoje korzystają z ciemniejszych kolorów, aby nadać przestrzeni intymności. Jeżeli chciałbyś zaprojektować swoje pomieszczenie dość niekonwencjonalnie, to być może skusisz się na płytki zdobione różnymi wzorkami. Na ten moment najpopularniejszym rozwiązaniem są płytki wzorowane na drewnie. Z pewnością przyciągną one wzrok i sprawią, że Twój pokój będzie wyjątkowy.

4. Dobierz styl płytek do stylu Twojego całego domu

Zaczynając cały remont, zastanów się, jaki jest obecny styl Twojego miejsca zamieszkania oraz co chciałbyś osiągnąć po zakończeniu pracy. Wszystkie modele płytek różnią się od siebie w bardzo dużym stopniu, więc jeśli masz zamysł tego, co chciałbyś zrobić, to powiedz o tym pracownikowi sklepu lub projektantowi, a ten na pewno będzie wiedział, co Ci doradzić.

Współczesne domy mogą mieć elegancki, czysty wygląd dzięki stylowej polerowanej lub szlifowanej porcelanie. Mniej szykowne modele odnajdą się doskonale w pokojach obfitych w różnego rodzaju niestandardowe przedmioty. Pamiętaj, że jeśli jednak chodzi o dobór płytek pod względem wizualnym, sugeruj się w głównym stopniu swoimi preferencjami, ponieważ to Ty masz czuć się komfortowo w swoim miejscu zamieszkania.