samochód

Jaki alkomat wybrać?

Alkomat to urządzenie, które posiadać powinien każdy kierowca. To praktyczne urządzenie i bardzo łatwe w użyciu, które pozwala sprawdzić zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Ma to ogromny wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Każdy kierowca w razie jakichkolwiek wątpliwości, nawet najmniejszych, powinien przebadać się alkoholem, zanim zdecyduje się wsiąść za kierownicę. Na rynku dostępne są różne rodzaje alkomatów. Oznacza to, że wiele osób często ma problem z wyborem tego konkretnego. Zatem, jaki alkomat wybrać?

Jak działa alkomat?

Jak wspomniano, na rynku dostępne są różne rodzaje alkomatów. Odpowiedź na pytanie, jaki wybrać alkomat, ułatwić może wiedza dotycząca sposobu działania tego urządzenia. Alkomat jest urządzeniem pozwalającym na sprawdzenie wysokości stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Dziś alkomat jest urządzeniem stosowanym powszechnie. Nie korzysta z niego już wyłącznie policja czy inne służy. Często znajduje się on na wyposażeniu wielu firm, np. transportowych. Co jednak ważniejsze, dziś alkomat zakupić może każdy do prywatnego użytku. Jego zakup zaleca się przede wszystkim tym osobom, które pracują jako kierowcy, bądź po prostu często z auta korzystają. Jeśli jednak o sposób działania tego urządzenia chodzi, to w pierwszej kolejności wskazać trzeba na sensor. To właśnie ten element w alkomacie czuły jest na alkohol i pozwala na zbadanie jego stężenia w wydychanym powietrzu. Sam pomiar nie jest skomplikowany i trwa zaledwie chwilę. Badanie polega na wdmuchnięciu powietrza do urządzenia. W zależności od modelu dmucha się bądź w ustnik, bądź w specjalny otwór. Po krótkiej chwili urządzenie podaje wyniki pomiaru na wyświetlaczu.

Jakie są dostępne rodzaje alkomatów?

Wśród najczęściej stosowanych modeli alkomatów wyróżnić można alkomaty półprzewodnikowe oraz alkomaty elektrochemiczne. Część osób sięga po model półprzewodnikowych głównie z powodu jego niskiej ceny. Niestety, alkomaty półprzewodnikowe nie są jednak doskonałe. Ich dużą wadą jest fakt, że są one czułe na różne czynniki zewnętrzne. Samo spożycie posiłku lub zapalenie papierosa przed badaniem może wpłynąć na precyzyjność pomiaru. Korzystając z tego modelu, pamiętać trzeba również o tym, aby badania nie wykonywać tuż po spożyciu alkoholu. Dużo dokładniejsze są alkomaty elektrochemiczne. Są droższe, ale może być w ich przypadku pewnym co do precyzji wyniku. Żadne czynniki zewnętrzne nie wpływają bowiem w tym przypadku na jakość pomiaru. Dlatego, jeśli zależy komuś przede wszystkim na precyzji pomiaru, to odpowiedź na pytanie, jaki alkomat kupić, brzmi alkomat elektrochemiczny. Oczywiście na rynku dostępne są różne modele tych urządzeń. Godny polecenia jest na pewno alkomat marki AL 9000.

Alkomat – jaki wybrać?

Wybór konkretnego modelu alkomatu często nie jest łatwy. Pod uwagę wziąć należy kilka istotnych czynników. W pierwszej kolejności wspomnieć trzeba o rodzaju czujnika odpowiedzialnego za przepływ powietrza. Na rynku dostępne są nowoczesne alkomaty wyposażone w funkcję informowania użytkowania o tym, ile jeszcze powietrza musi wdmuchać, aby wynik pomiaru był precyzyjny. Takie rozwiązanie z pewnością ułatwia korzystanie z urządzenia. Istotna jest również wielkość samego czujnika. Im jest on większy, tym wynik będzie dokładniejszy. Kolejnym ważnym elementem, na który należy zwrócić uwagę wybierając alkomat, jest rodzaj wyświetlacza. Tutaj wielkość także ma znaczenie. Odpowiednio duży ekran wyświetlacza oznacza łatwiejsze odczytanie wyniku badania. Jak wspomniano, na rynku dostępnych jest wiele nowoczesnych i innowacyjnych modeli alkomatów, które wyposażone są w funkcje dodatkowe. Warto postawić choćby na model, który informuje użytkownika o tym, ile pomiarów już wykonano. To ważna informacja pozwalająca na określenie tego, kiedy należy alkomat skalibrować. Jak bowiem wiadomo, każdy alkomat musi być systematycznie kalibrowany, aby mógł wskazywać właściwe pomiary badań. Wspomnieć tu warto, że alkomaty elektrochemiczne kalibrować trzeba znacznie rzadziej w porównaniu z urządzeniami półprzewodnikowymi.