żelazko

Dlaczego żelazko nie grzeje? Najczęstsze przyczyny

Żelazko jest z pewnością jednym z najbardziej przydatnych urządzeń domowych, ponieważ pomaga prasować ubrania oraz rzeczy takie, jak chociażby pościel, zapewniając im elegancki wygląd oraz późniejsze uczucie świeżości. Urządzenia zwane żelazkami są łatwe w użyciu i dobrze sprawdzają się podczas prasowania większości materiałów. Musisz, jednak wiedzieć, że w niektórych przypadkach mogą nie działać tak dobrze, jak byśmy tego chcieli. Głównym tego powodem jest to, że cały sprzęt nie nagrzewa się tak, jak powinien. Nagrzewanie jest głównym zadaniem takich urządzeń i jeśli nie nagrzeją się wystarczająco, może to stanowić problem. Ten artykuł pomoże Ci poznać główne przyczyny, a także rozwiązania tego problemu. Dowiesz się także, jak powinieneś dbać o swoje urządzenie, aby funkcjonowało ono w sposób prawidłowy.

Dlaczego żelazko nie grzeje?

1. Nieprawidłowe ustawienie żelazka.

  Dlaczego żelazko się nie nagrzewa? Najczęstszą przyczyną nieprawidłowego nagrzewania się urządzenia do prasowania mogą być nieprawidłowe ustawienia. Czasami z powodu niewłaściwych ustawień żelazko może nie nagrzewać się wystarczająco i należy to poprawić. Aby temu zapobiec, po prostu musisz sprawdzić ustawienia żelazka, ponieważ mają one regulowane pokrętło, które kontroluje temperaturę, tryby, a także reguluje rodzaj materiałów, które chcesz prasować. Różne materiały odzieżowe wymagają różnej temperatury i innych ustawień. Upewnij się, że ustawiłeś pokrętło ostrożnie. Jeśli nie możesz prawidłowo ustawić pokrętła, możesz sprawdzić instrukcję obsługi i upewnić się, że temperatura lub ilość ciepła są ustawione we właściwym punkcie. Nic prostszego!

2. Możliwe uszkodzenie wtyczki.

  Innym możliwym powodem, dla którego żelazko nie działa tak, jak powinno, może być uszkodzona wtyczka żelazka. Czasami główna wtyczka może ulec uszkodzeniu i przestać działać. Aby to sprawdzić, włóż ją do różnych kontaktów, zachowując pełną ostrożność i zobacz, czy żelazko nagrzewa się po włączeniu. Jeśli tak, problem może dotyczyć wadliwego kontaktu, a jeśli nie to po prostu wtyczka może być uszkodzona. W tym celu możesz skontaktować się z elektrykiem lub skorzystać z usług serwisu Tefal w Krakowie i spróbować wymienić żelazną wtyczkę. Nie będzie Cię to kosztować zbyt wiele, a z pewnością oszczędzi Ci niepotrzebnych nerwów oraz zagwarantuje bezpieczeństwo podczas prasowania.

3. Sprawdź zawartość zbiornika na wodę.

  Czemu żelazko nie grzeje? Kolejną istotną rzeczą, którą należy sprawdzić, aby dowiedzieć się, dlaczego urządzenie nie nagrzewa się w prawidłowy sposób, jest zbiornik na wodę. W niektórych przypadkach, jeśli zbiornik na wodę jest pusty, żelazko może nie nagrzewać się tak mocno, jak powinno. W tym celu wyłącz żelazko i upewnij się, że jest chłodne. Włącz je ponownie i uzupełnij wodę w zbiorniku. Następnie powinieneś sprawdzić, czy przypadkiem nic nie wpadło do zbiornika. Jeśli tak to ostrożnie pozbądź się przeszkody i sprawdź, czy Twoje urządzenie działa już tak, jak powinno.

4. Sprawdź, czy na żelazku nie znajduje się osad.

  Kolejną przyczyną, dlaczego żelazko nie grzeje, może być osadzanie się kamienia na stopie żelazka. Osady te mogą w takim przypadku zatkać płytkę, a żelazko nie będzie się odpowiednio nagrzewać, ani wytwarzać pary. Aby rozwiązać ten problem, wyłącz żelazko i pozwól mu ostygnąć. Następnie sprawdź stopę żelazka i poszukaj podejrzanego osadu, który pokrywa znajdujące się w niej otwory wentylacyjne. Wytrzyj stopę żelazka chłodną i wilgotną ściereczką zamoczoną w garnku z białym octem. To z pewnością powinno pomóc.

Jak dbać o żelazko, aby działało prawidłowo?

  Przedłuż żywotność swojego żelazka, używając wody destylowanej pozbawionej metali ciężkich. Możesz również użyć wody deszczowej, która nie zawiera cięższych metali. Po każdym użyciu odłącz żelazko i opróżnij zbiornik na wodę, aby ciepło resztkowe żelazka mogło je wysuszyć. Odłóż żelazko w bezpieczne miejsce, gdy ostygnie, a następnie przechowuj je pionowo w chłodnym, suchym miejscu. W razie potrzeby czyść często żelazko.