kobieta

Obrzęk lipidowy – przyczyny, objawy i leczenie

Obrzęk lipidowy, inaczej zwany lipodemią, jest poważną chorobą przewlekłą, która rozwija się w tkance podskórnej. Objawy bardzo często mylone są z otyłością, a niepokojące symptomy schorzenia znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Zwiastuny lipodemy bardzo często zmuszają pacjentów do natychmiastowej wizyty lekarskiej i przeprowadzenia badań, których celem jest rozpoznanie schorzenia. Wczesne wykrycie choroby, a także wdrożenie właściwego leczenia na wczesnym etapie daje szanse na skuteczne ograniczenie obrzęku lipidowego. Jak rozpoznać tę chorobę?

Obrzęk lipidowy – objawy

Co to jest obrzęk lipidowy? To przewlekłe schorzenie, które rozwija się na poziomie tkanki podskórnej. Objawy postępują wraz ze starzeniem się organizmu, a ich bagatelizowanie może prowadzić do pojawienia się wielu różnych powikłań. Lipodemia jest chorobą, w której trakcie dochodzi do nadmiernego odkładania się komórek tłuszczowych w tkance łącznej, czego efektem jest blokowanie niewielkich naczyń limfatycznych.

Znaczące i nieproporcjonalne powiększenie się danej części ciała to najbardziej charakterystyczny objaw obrzęku lipidowego. Jaki lekarz sprawdzi się w przypadku pacjentów, którzy zauważają u siebie symptomy schorzenia? Flebolog to specjalista, który diagnozuje obrzęk lipidowy. Domowe sposoby jedynie maskują problem, dlatego wszelkie niepokojące zmiany na ciele należy niezwłocznie skonsultować z odpowiednim specjalistą. 

Obrzęk lipidowy – przyczyny

 

Główną przyczyną obrzęku lipidowego są bardzo silne czynniki genetyczne, które uaktywniają się na skutek zaburzenia funkcjonowania gospodarki hormonalnej. Pierwsze objawy lipodemii uwidoczniają się już w okresie dojrzewania, a ich największe nasilenie pojawia się w okresie menopauzalnym.

Głównymi objawami obrzęku lipidowego są: 

  • zgrubienia i guzki podskórne o gąbczastej formule, które wraz z postępem choroby zmieniają się w mocno wyczuwalne nierówności,
  • widoczne, nieproporcjonalne powiększenie obwodu nóg lub ramion, z wyłączeniem nadgarstków oraz kostek,
  • widoczna dysproporcja w budowie ciała,
  • występowanie objawów mimo wzmożonej aktywności fizycznej i stosowania diety,
  • nadwrażliwość skóry na dotyk,
  • ból nóg, uczucie ich ciężkości.

Warto pamiętać, że objawy obrzęku lipidowego mogą wzmagać się w ciągu dnia, gdy temperatura panująca w otoczeniu wzrasta. Dodatkowo zwykle podczas długotrwałego przebywania w jednej pozycji, zarówno siedzącej, jak i stojącej symptomy nasilają się u osób borykających się z obrzękiem lipidowym. Jakie badania do wykrycia go są niezbędne? Specjaliści najczęściej wykonują liczne badania palpacyjne, USG kończyn górnych lub rąk, a także sprawdzają poziom hormonów, które mogą odpowiadać za rozwój choroby.

 

Obrzęk lipidowy – jak leczyć?

Obecna medycyna nie dysponuje skutecznymi lekami na obrzęk lipidowy. Schorzenie charakteryzuje się bardzo słabą odpowiedzią na uprawianie aktywności fizycznej, niemiej jednak to jedna z najlepszych metod walki z chorobą. Osoby z lipodemią powinny przede wszystkim unikać długotrwałego siedzenia, a jednymi z najlepszych rodzajów treningów do zwalczania objawów schorzenia są bieganie, maszerowanie czy też trekking. Dodatkowo bardzo pomocne w minimalizowaniu objawów obrzęku lipidowego jest uczęszczanie na basen, zwłaszcza korzystanie z zajęć w ramach aqua aerobiku.

Wiele lekarzy decyduje się również na wykonywanie pacjentom specjalistycznego masażu drenującego. Jego celem jest zmotywowanie tkanki tłuszczowej do szybkiego spalania, czego efektem będzie redukcja opornych na odchudzanie komórek tłuszczowych. Osoby zmagające się ze schodzeniem bardzo często korzystają również ze specjalnej odzieży uciskowej, która działa na objawy choroby jak silny masaż. 

Obrzęk lipidowy jest dolegliwością o charakterze przewlekłym. Jej wczesne zdiagnozowanie i wprowadzenie zmian w swoim życiu daje szansę na skuteczne wyleczenie choroby i wyhamowanie stale postępujących, obniżających jakość życia objawów. Przeczytaj więcej na https://www.centrumflebologii.pl/pl/niewydolnosc-limfatyczna/obrzek-lipidowy .