dentysta

Jaki aparat ortodontyczny wybrać? – rodzaje aparatów na zęby

Piękny, zadbany uśmiech jest prawdziwą wizytówką każdego człowieka. Białe, a przede wszystkim zdrowe zęby zazwyczaj są efektem starannego dbania o higienę jamy ustnej, czyli codziennego nitkowania i szczotkowania zębów, a także regularnych wizyt kontrolnych stomatologów. Niestety duża część społeczeństwa zmaga się z wagami zgryzu, które wymagają interwencji ortodontycznej. Najpopularniejszą, a jednocześnie najskuteczniejszą formą prostowania łuków zębowych jest skorzystanie z założenia aparatu ortodontycznego. Co to jest aparat ortodontyczny? Jakie są jego rodzaje?

Co to jest aparat ortodontyczny?

Wada zgryzu jest problemem, z którym zmaga się spora część społeczeństwa. Wiele osób uważa to jedynie za defekt kosmetyczny, niemniej jednak nieprawidłowo ułożone zęby lub ich stłoczenie znacznie utrudnia wykonywanie czynności higienizacyjnych, jak mycie czy nitkowanie zębów. Leczenie wad zgryzu polega na założeniu aparatu ortodontycznego, z którego pomocą możliwe jest przywrócenie zębom fizjologicznego położenia.

Aparat ortodontyczny jest instrumentem stomatologicznym, który w zależności od rodzaju składa się z zamków i drutów. Ich aplikacja na zęby prowadzi do wywierania niewielkiego, ale stałego nacisku na zęby, czego efektem jest zmiana ich ułożenia względem siebie. Długość leczenia ortodontycznego jest zależna od wielu czynników, do których bez wątpienia należy rodzaj wady zgryzu, a także częstotliwość wizyt kontrolnych pacjenta. Aby cieszyć się usługami ortodontycznymi na najwyższym poziomie, warto wybierać polecane gabinety, na przykład Ortodonta w Sosnowcu.

Rodzaje aparatów ortodontycznych – jaki model wybrać?

Ortodoncja jest dziedziną medycyny, która rozwija się w błyskawicznym tempie. Wraz z postępem technologicznym, ortodonta w Sosnowcu oferuje różne rodzaje aparatów ortodontycznych, które dobierane są do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Rodzaje aparatów ortodontycznych:

1. Aparat ruchomy – są instrumentem stomatologicznym, który służy do zakładania na łuk zębowy na określoną ilość godzin na dobę, zwykle w trakcie snu. Ten tym urządzenia stosuje się najczęściej u dzieci między czwartym a dwunastym rokiem życia, które właśnie w tym okresie życia przechodzą wymianę zębową z mlecznych na stałe. 

2. Aparat stały – stałe aparaty są instrumentem ortodontycznym, który instalowany jest na zęby na cały okres, bez przerwy. Składa się z zamków przyklejanych specjalnym klejem, a jego ściąganie odbywa się dopiero po zakończeniu leczenia ortodontycznego. Najpopularniejszymi typami stałego aparatu są:

  • metalowy aparat – wykonany ze stali nierdzewnej, jest bardzo widoczny na zębach, ale leczenie z jego pomocą jest skuteczne i szybkie,
  • tytanowy aparat – pozbawiony jest niklu, dlatego dedykowany jest alergikom,
  • kosmetyczny aparat – jest niemal całkowicie niewidoczny na zębach, dzięki przezroczystym zamkom,
  • samoligaturujący aparat – zamki pozbawione są klapek, dzięki czemu możliwe jest zmniejszenie częstotliwości wizyt kontrolnych. 

Wada zgryzu jest defektem, który wymaga interwencji ortodontycznej. Założenie aparatu ortodontycznego pomaga naprawić uśmiech, a także usprawnić przebieg codziennych zabiegów higienizacyjnych jamy ustnej.