włosy

Czy keratynowe prostowanie niszczy włosy?

Zabieg prostowania keratynowego włosów cieszy się ogromną popularnością. Decydują się na niego osoby, które chcą poprawić wygląd swoich włosów i wygładzić ich strukturę. Przed wykonaniem zabiegu wiele osób zastanawia się, czy keratynowe prostowanie włosów jest zdrowe i nie wpływa negatywnie na pasemka. Na szczęście, prawidłowo wykonany zabieg profesjonalnymi kosmetykami nie niszczy włosów. Jak samodzielnie nałożyć keratynę i które produkty sprawdzą się najlepiej?

Na czym polega keratynowe prostowanie włosów?

Keratynowe prostowanie włosów polega na wtłaczaniu w ich strukturę keratyny. Keratyna to białko budujące włosy i odpowiedzialna jest za uzupełnianie ubytków w jego strukturze. By białko to zostało dostarczone do środka włosa, musi uczestniczyć w tym procesie formaldehyd, pełniący funkcję nośnika. Keratyna wtłaczana jest w strukturę włosa przy użyciu wysokiej temperatury pochodzącej z prostownicy. Zestaw Global Keratin pozwala na wykonanie tego zabiegu samodzielnie, natomiast korzystają z niego także profesjonalni fryzjerzy, wykonujący tę usługę. Zestaw zawiera wszystkie niezbędne produkty potrzebne do wyprostowania włosów. Efektem zabiegu są niesamowicie gładkie i lśniące włosy, które nie puszą się i nie elektryzują. Czy keratynowe prostowanie włosów szkodzi? Wykonane prawidłowo, z zachowaniem wszystkich zasad przedstawionych przez producenta, nie powinno zaszkodzić kosmykom. W wykonaniu zabiegu w domowym zaciszu może pomóc druga osoba, która dokładniej oceni, czy produkt został równomiernie rozprowadzony i wprasowany. 

Keratynowe prostowanie — dla kogo jest polecane?

Zabieg keratynowego prostowania włosów rekomendowany jest przede wszystkim dla osób, które mają problem z ujarzmieniem swojej fryzury. Niesforne, matowe włosy, które pod wpływem wilgoci zaczynają się puszyć i wywijać, po zabiegu stają się wygładzone i odporne na negatywne oddziaływanie pogody. To także dobre rozwiązanie dla posiadaczek włosów kręconych i falowanych, które nie czują się dobrze w swojej fryzurze i zmuszone są do regularnego sięgania po prostownicę. Keratynowe prostowanie włosów widocznie odżywia pasemka, nadając im połysk i elastyczność.

Czy keratynowe prostowanie włosów jest szkodliwe?

Keratyna wtłoczona w strukturę włosa nie niszczy go, wręcz przeciwnie. Zabieg ma na celu poprawienie jakości włosów, których kondycja po zabiegu natychmiastowo się poprawia. Bardzo ważne jest, by zabieg wykonywany był zgodnie z instrukcją załączoną na ulotce kosmetyków. Nie należy pomijać żadnego kroku, gdyż wpłynie to na trwałość zabiegu i jego efekt. Konieczne jest także użycie prostownicy, która nagrzewa się do minimum 230 stopni. Nie warto kupować zestawu do keratynowego prostowania z nieznanych źródeł i w podejrzanie niskiej cenie, bo kiepskiej jakości keratyna może nie przynieść pożądanych efektów. Ważne jest, by zabieg nakładania keratyny powtarzać, najlepiej co pół roku. Dwa tygodnie przed jak i po zabiegu, nie powinno się farbować włosów i poddawać ich innym zabiegom fryzjerskim. 

Jak postępować z włosami po keratynowym prostowaniu?

Pielęgnacja włosów po prostowaniu keratynowym jest równie ważna, co sam zabieg. Włosy po keratynie wymagają uwagi i używania specjalnych produktów, by efekt utrzymał się jak najdłużej. Zazwyczaj szampony i odżywki, które znajdują się w większości domów, nie zdają egzaminu i konieczny jest zakup nowych produktów. Na szczęście coraz więcej producentów posiada w swojej ofercie kosmetyki dedykowane do włosów po keratynie, na przykład marka Global Keratin, mająca w swojej ofercie całe spektrum świetnej jakości produktów. Kosmetyki dedykowane po zabiegu powinny być łagodne i nie posiadać w swoim składzie mocnych myjących detergentów. Wystrzegać należy się więc składników takich jak SLS, SLES czy wysuszające alkohole. Włosy poddane zabiegowi bardzo dobrze tolerują pielęgnację naturalnymi olejami, na przykład arganowym lub kokosowym. Znacznie lepiej prezentują się włosy, które po myciu są suszone suszarką, aniżeli zostawione do wyschnięcia samodzielnie. Po zabiegu włosów nie należy myć przez minimum 2 doby, spinać ani wiązać. Stosowanie się do tych wszystkich rekomendacji i używanie produktów bez mocnych detergentów wpłynie na zadowalający efekt zabiegu.