Kim jest socjopata?
Socjopata – kto to i jakie ma cechy? To pytanie zadaje sobie wiele osób, a być może wśród nich jesteś także i Ty. Dobrze byłoby więc dowiedzieć się, co to znaczy socjopata i jakie objawy są charakterystyczne dla socjopatycznego zaburzenia osobowości. Warto także mieć świadomość tego, w jaki sposób diagnozuje się ten problem. Wreszcie, dobrze byłoby gdybyś wiedział, czy i w jaki sposób można socjopatię leczyć.
Socjopata – kto to właściwie jest?
Jeśli zastanawiasz się nad tym, kim jest socjopata, definicja tego pojęcia powinna być przez Ciebie poznana. Przede wszystkim, musisz mieć świadomość tego, że socjopata to określenie potoczne. Tak naprawdę, mówi się o osobowości dyssocjalnej bądź antyspołecznej. Szacuje się, że ten rodzaj zaburzenia osobowości dotyka mniej więcej 2% populacji ogólnej. Socjopatami są częściej mężczyźni niż przedstawicielki płci pięknej. Trzeba przyznać, że osoby borykające się ze wspomnianym zaburzeniem zdecydowanie gorzej radzą sobie z funkcjonowaniem w społeczeństwie niż osoby z prawidłowo wykształconą osobowością. To sprawia, że stosunkowo często wchodzą one w konflikty z prawem i odbywają kary w więzieniach.
Jakie są objawy osobowości dyssocjalnej?
Jeśli chcesz wiedzieć, kim jest socjopata, musisz mieć świadomość tego, jakie kryteria muszą zostać spełnione, aby rozpoznać u kogoś osobowość dyssocjalną. Otóż przede wszystkim, osoby z antyspołecznym zaburzeniem osobowości bezwzględnie nie liczą się z uczuciami innych. Lekceważą normy społeczne oraz prawne. Reagują bardzo gwałtownie i agresywnie, gdy coś idzie niezgodnie z ich oczekiwaniami. Socjopaci nie są zdolni do współczucia, ani też do odczuwania poczucia winy. Dlatego też niezmiernie ciężko wczuć się im w sytuację innych osób. Poza tym, antyspołeczne zaburzenie osobowości powiązane jest z brakiem troski o bezpieczeństwo własne oraz o bezpieczeństwo innych. Socjopaci wykazują bowiem tendencję do bagatelizowania zagrożeń, a nierzadko sami je dla siebie stwarzają. Jeśli zastanawiasz się nad tym, kto to socjopata, musisz mieć świadomość tego, że dyssocjalne zaburzenie osobowości nie bierze się znikąd. Za jego rozwój w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, w tym przemoc w rodzinie. Sporą rolę w powstawaniu tego problemu odgrywa także genetyka.
Czy osobowość dyssocjalną można leczyć?
Wiele osób zastanawia się nad tym, czy osobowość dyssocjalną można wyleczyć. Aby jednak można było w ogóle mówić o terapii, problem należy właściwie rozpoznać. Jeśli chcesz więc wiedzieć, czy drzemie w Tobie socjopata, kto to powinien określić? Na pewno konieczne będzie udanie się do lekarza psychiatry. Na szczęście, do wizyty u tego specjalisty nie jest wymagane skierowanie. Wystarczy więc umówić się na wizytę i przyjść na nią w określonym terminie. Musisz jednak wiedzieć, że osoby z osobowością dyssocjalną prawie nigdy nie poszukują pomocy samodzielnie, bo po prostu nie widzą takiej potrzeby. Nie oznacza jednak, że tak musi być w Twoim przypadku. Jeśli zaś podejrzewasz, że socjopatą jest ktoś z Twoich bliskich, dobrze byłoby spróbować zachęcić go do skorzystania z profesjonalnej porady. Doświadczony psychiatra, jak również psycholog kliniczny będzie potrafił wyjaśnić, kto to jest socjopata i w jaki sposób należy leczyć ten rodzaj zaburzeń osobowości.
Niestety, nie jest to łatwe. Konieczne jest bowiem podjęcie długotrwałej psychoterapii. Nikt nie da Ci jednak gwarancji co do tego, po jakim czasie i czy w ogóle będzie ona skuteczna. Niemniej jednak warto spróbować. Można skorzystać z psychoterapii w nurcie poznawczo-behawioralnym bądź psychodynamicznym. Wydaje się, że są to jedne ze skuteczniejszych nurtów w walce z objawami zaburzeń osobowości. Jeżeli chodzi o leki, z reguły nie są one stosowane. Czasami jednak może okazać się, że dyssocjalne zaburzenie osobowości nie jest jedynym problemem pacjenta. Jeśli rozpoznana zostanie u niego także jakaś choroba psychiczna, kuracja farmakologiczna może okazać się jak najbardziej wskazana. O zasadności jej wdrożenia każdorazowo decyduje lekarz psychiatra.