psychoterapeuta

Kiedy warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty?

W życiu każdego człowieka może zdarzyć się okres wyjątkowo ciężki. Człowiek czuje się przytłoczony, nie ma siły na zrobienie czegokolwiek, jest mu smutno i źle. Czasem taki stan spowodowany jest traumatycznymi wydarzeniami w życiu, czasem jednak nie bardzo wiadomo, jaka jest przyczyna tego obniżonego nastroju. Jeśli taka sytuacja trwa dużej, przestajesz radzić sobie z codziennymi sprawami i problemami, czujesz, że życie Cię przerasta i że zalewają Cię negatywne emocje, jest to znak, że możesz sobie nie poradzić samodzielnie, że należy poszukać pomocy specjalisty.

Nie od razu rodzi się decyzja o psychoterapii. Z reguły najpierw człowiek szuka pomocy u bliskich lub psychologa. Jest to właściwa droga. Jedynie konsultacja z profesjonalistą pomoże Ci spojrzeć na Twój problem obiektywnie. Pomoże Ci uzyskać przestrzeń, aby zobaczyć, co się dzieje.

Decyzja o udziale w psychoterapii

Na pewno znajdziesz taką pomoc w Rumi. Decyzji o udziale w psychoterapii nie podejmuje się pochopnie. Jeśli wspólnie z psychologiem lub lekarzem psychiatrą uznasz, że takie rozwiązanie byłoby dla Ciebie dobrym wyjściem, wtedy dopiero można szukać psychoterapeuty. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że psychoterapia to nie jest jedna czy kilka wizyt. Jest to leczenie długofalowe i długotrwałe. Musisz zadać sobie pytanie, czy jesteś na to gotowy. Czy potrafisz wytrwać w psychoterapii, czy znajdziesz w sobie siłę, jest to bowiem ciężka praca. Jeśli życie rozsypuje Ci się jak domek z kart, musisz znaleźć w sobie gotowość na tę pracę.

Psychoterapia w Rumi

Gdy już podjąłeś decyzję, rozejrzyj się, poczytaj opinie, porozmawiaj ze znajomymi. Psychoterapia w Rumi to dobrzy psychoterapeuci, do których bez obaw możesz się zwrócić. Poszukując psychoterapeuty, weź pod uwagę jego wykształcenie i posiadane certyfikaty. Ofert psychoterapii jest dużo, są różne nurty, zapytaj psychologa, co dla Ciebie byłoby najbardziej odpowiednie. Do psychoterapeuty można się zwrócić nie tylko z depresją i obniżonym nastrojem. Psychoterapia pomaga w leczeniu nerwicy, zaburzeń osobowości, zaburzeń snu. Psychoterapią leczy się uzależnienia, zespoły lękowe i wiele innych dolegliwości psychicznych. Można się pogubić, dlatego w podęciu ostatecznej decyzji o udziale w psychoterapii, o jej rodzaju warto wziąć pod uwagę zdanie specjalisty.

Początek terapii

Jeśli decyzja o rodzaju terapii i wyborze terapeuty została podjęta, pora zacząć. Pierwsze spotkania z terapeutą są wstępem do właściwej terapii. Musisz opowiedzieć o swoim życiu, lekarz naprowadzi Cię pytaniami na najistotniejsze sprawy. Potem pora zawrzeć kontrakt, w którym ustala się cele terapii, jej przypuszczalną długość, opłaty i inne kwestie techniczne. A później zaczyna się właściwa praca.

Postaraj się zaufać swojemu terapeucie, on naprawdę chce Ci pomóc. Przyjdą momenty trudne i bolesne, nie zrażaj się i nie rezygnuj. Jeśli naprawdę chcesz zmienić swoje życie, nadać mu lepszą, nową jakość – wytrzymasz. Dasz radę. Zobaczysz, nawet będziesz czekać z niecierpliwością na cotygodniowe spotkanie. Sam uznasz, kiedy będziesz gotowy na odejście, ale nie spiesz się. Pamiętaj, możesz sobie pomóc. Jeśli jesteś u kresu sił, nie zwlekaj. Psychoterapia naprawdę daje dobre efekty.