fotowoltaika

Zestawy fotowoltaiczne do grzania wody – czy to się opłaca?

W dzisiejszych czasach bardzo popularne stają się ekologiczne rozwiązania, które na celu mają dbałość o środowisko naturalne. Jednym z takich rozwiązań jest fotowoltaika, coraz częściej wykorzystywana do grzania wody, i która – jak się okazuje – nie tylko świetnie wpływa na przyrodę, ale również na budżet domowy, będąc dobrym sposobem na zaoszczędzenie dodatkowych pieniędzy. Prąd wytwarzany z energii słonecznej pokrywa praktycznie całe zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na ogrzewanie wody, jednak, czy do wykorzystania go będzie potrzebny specjalistyczny sprzęt? Jak wygląda cały ten proces? oraz Czy stosowanie fotowoltaiki w ogrzewaniu wody naprawdę się opłaca?

Fotowoltaika czy kolektory – co sprawdza się teraz najlepiej?

Stosowane przez wiele lat kolektory słoneczne w ostatnim czasie tracą na zainteresowaniu. Duży udział w tym zjawisku miał fakt, że charakteryzują się dość sporą awaryjnością i problemami w ich obsłudze. Podczas nagrzewania wody w bojlerach, kolektory nie mogły dalej oddawać mu mocy i dochodziło do zagotowania glikolu. Wiele osób w takiej sytuacji, zakrywało zbiorniki przed słońcem, jednak nie zawsze ten sposób działał i często wcale nie umożliwiał dalszej, sprawnej pracy urządzenia. Na szczęście na rynku pojawił się zamiennik kolektorów, znacznie nowocześniejszy i o wiele bardziej niezawodny. Jest nim tytułowa fotowoltaika, a dokładniej zestawy fotowoltaiczne do grzania wody – https://www.sunsystem.com.pl/pl/119-zestawy-fotowoltaiczne-do-grzania-wody

Zestawy fotowoltaiczne do grzania wody – czy to się opłaca?

Zestawy fotowoltaiczne do grzania wody to na ten moment jedne z najczęściej i najchętniej wybieranych rozwiązań, które docenia się za sprawność i bezawaryjność. Jednak, aby tak się stało, potrzeba było trochę czasu. Fotowoltaika, jeszcze jakiś czas temu kojarzona była przede wszystkim z ekologicznym rozwiązaniem, które za pomocą paneli słonecznych jest w stanie zasilać urządzenia elektryczne znajdujące się w domu, ale nikt nie pomyślał, że można ją też wykorzystać szerzej, do innych celów, jak na przykład grzania wody. Co przemawia za tym rozwiązaniem? To bardzo proste. Ogrzewanie wody przez fotowoltaikę jest całkowicie darmowe, instalacja działa przez cały rok, bez względu na warunki pogodowe, dodatkowo jest bezobsługowa, a jej wydajność utrzymuje się 25 lat.

Zestawy fotowoltaiczne do grzania wody jakie wybrać, co powinien posiadać?

Można wyróżnić dwa typy fotowoltaiki – off-grid oraz on-grid. Pierwszy z nich charakteryzuje się tym, że jego montażu oraz całej instalacji nie trzeba zgłaszać do zakładu energetycznego. Jednak niesie to za sobą pewne konsekwencje. Przede wszystkim ten typ fotowoltaiki jest znacznie droższy, a stoi za tym fakt, iż zakupienie go wiąże się z nabyciem specjalnego akumulatora do gromadzenia prądu. Drugi typ instalacji, nazywany on-grid jest tańszy, ale wyprodukowane nadwyżki prądu są oddawane do sieci. Takie rozwiązanie jest pewnego rodzaju zabezpieczeniem, ponieważ w razie gorszej pogody i mniejszego nasłonecznienia, można odebrać tą nadwyżkę i ją wtedy wykorzystać.

Zestaw fotowoltaiczny do grzania wody posiada przede wszystkim panele słoneczne, które mogą być monokrystaliczne, polikrystaliczne lub połówkowe. W zależności od zapotrzebowania energetycznego gospodarstwa domowego lub innego obiektu liczba modułów paneli słonecznych może wahać się pomiędzy 4 a 10. Dodatkowo zestaw fotowoltaiczny do ogrzewania wody powinien posiadać przetwornicę napięcia (Przekształca prąd stały w prąd zmienny) oraz opcjonalnie dwa bojlery.

Zestawy fotowoltaiczne do grzania wody – gdzie kupić i ile kosztuje?

Grzanie wody zestawem fotowoltaicznym nic nie kosztuje, jednak sama instalacja i jej montaż już tak. Cena zależy oczywiście od potrzeb danego obiektu i rodzaju zestawu fotowoltaicznego, na który się zdecydujesz. Koszty takiego rozwiązania wahają się w granicach od 3 000 zł do 6 000 zł.