Jak zamontować rolety?

Popularne rolety i żaluzje to bardzo częsty wybór przy doborze zaciemniania do okien. Ich instalacja jest prosta i wszechstronna, bez trudu można ją wykonać zaledwie w kilka chwil. Mogą być zamontowane bezpośrednio w listwie przyszybowej, na okiennym skrzydle lub przed wnęką okienną. Poniżej dowiesz się jak to zrobić.

 

Jak zamontować rolety i żaluzje?

 

Rolety i żaluzje to praktyczna pomoc dla ochrony przeciwsłonecznej i w zaciemnieniu Twojego domu. Olbrzymia gama dostępnych wariantów, rozmiarów i kolorów sprawia, że znajdą swoje zastosowanie przy każdym oknie. Wiele znakomitych propozycji produktów tego typu znajdziesz tutaj: https://www.as-rolety.pl. Dzięki uchwytom mocującym do ramy okiennej dołączonej do każdego zestawu nie ma potrzeby wiercenia otworów w ścianie w celu montażu.

 

Wspornik zaciskowy czy montażowy?

 

Jeśli chcemy prawidłowo przymocować żaluzję lub roletę bezpośrednio na skrzydle okiennym, najłatwiejszą metodą jest zastosowanie uchwytów zaciskowych. Aby zamocować klamry, wystarczy otworzyć okno i umieścić je na górnej części ramy okiennej. Jeśli rolety mają być zamocowane do dolnej części okna, klamry muszą być umieszczone także w dolnej części ramy. Teraz pozostało jedynie dokręcić zaciski. Większość modeli jest wyposażona w rodzaj typu zacisku śrubowego. To, jak zamontować rolety, zależy w głównej mierze od pożądanego efektu wizualnego.

 

Jeśli montujemy roletę, żaluzję wenecką lub plisowane w innym miejscu niż skrzydło okienne, zazwyczaj istnieje potrzeba wywiercenia otworów, aby zamocować konieczne uchwyty za pomocą wkrętów. Wyrównaj położenie wsporników poziomicą i następnie przykręć do ściany haki montażowe lub uchwyty. Teraz możesz już zawiesić wybraną żaluzję lub roletę, dobrze sprawdzić krawędzie boczne i dokręcić wszystkie śruby. W celu uzyskania bardziej estetycznego wyglądu miejsca mocowania możesz skorzystać ze specjalnych osłon czołowych.

 

Mocowanie w listwie przyszybowej

 

Rolety można przykręcić bezpośrednio do listwy przyszybowej, jeśli będzie ona wystarczająco szeroka. Odległość między szybą okna a zewnętrzną krawędzią listwy musi wynosić przynajmniej 1,5 cm. Jednak przy minimalnej głębokości żaluzja lub roleta może nieco wystawać poza krawędź szyby, dlatego Idealna głębokość listwy przyszybowej w stosunku do szyby wynosi 2,5 cm. Rolety z listwami przyszybowymi są bardzo popularne, ponieważ są łatwe do montowania i nie zajmują wiele miejsca przed oknem.

 

Montaż na skrzydle okna

 

W przypadku montażu uchwytów na skrzydle okiennym, zaciemnienie musi przebiegać wzdłuż całej jego długości. Aby zamocować rolety w ten sposób, należy wywiercić otwory pod kołki i wkręty. Dobrą alternatywą może być zastosowanie specjalnych uchwytów zaciskowych, do których można przymocować roletę, a to wszystko bez konieczności wiercenia. Przy demontażu można je prosto usunąć bez pozostawienia śladów.

 

Montaż we wnęce okiennej

Roletę można zamontować także we wnęce okiennej, jeżeli chcemy, aby zaciemnienie obejmowało zarówno szybę okna, jak i skrzydło. Z reguły dotyczy to żaluzji i rolet, które nie są mocowane przy pomocy prowadnicy bocznej, przytwierdzonej do okna. W tym przypadku montażu dokonuje się przy pomocy kołków i wkrętów w stropie nadproża okna. Wybierając taki sposób, należy zadbać o to, aby roleta była zamontowana na tyle wysoko, aby po jej zwinięciu otworzenie okna było bezproblemowe.

 

Żeby zamontować zaciemnienie we wnęce okiennej bez potrzeby wiercenia, można zastosować pręty napinające. Te praktyczne elementy cechują się elastycznie regulowaną długością i bez problemu można zacisnąć je we wnęce okiennej.

 

Montaż przed wnęką okienną

 

Aby zasłonić całe okno wraz z jego nadprożem, można zamontować roletę przed wnęką okna. W przypadku tego typu montaży, zaciemnienie będzie zamocowane do ściany nad oknem lub do sufitu. Podobne rozwiązanie umożliwia mały dostęp światła do wnętrza, nawet jeśli okno jest uchylone. Jeśli chcemy zasłonić także wystający parapet, należy użyć regulowanych uchwytów, które umożliwią ustawienie optymalnej odległości między roletą a ścianą.