Jaka franczyza się opłaca?

Franczyza zdobywa w Polsce coraz większą popularność. Wszystko dlatego, że przynosi ona korzyści obu stronom, a więc zarówno franczyzobiorcy, jak i franczyzodawcy. Osoby, które chciałyby zacząć swoją przygodę z biznesem, bardzo często zastanawiają się, jaka franczyza się opłaca? Jakie czynniki warto wziąć pod uwagę, wybierając konkretną ofertę, tak aby działalność przynosiła zyski?

 

Opłacalność franczyzy

 

Na początku warto zastanowić się, co sprawia, że dana działalność staje się opłacalna? Otóż opłacalność jest pojęciem względnym, które każdy przedsiębiorca rozumie w nieco inny sposób. Zgodnie z zasadami ekonomii, działalność gospodarcza jest opłacalna, jeśli przynosi zyski. Oznacza to, że przychody, które generuje, przewyższają koszty jej prowadzenia. Teoretycznie więc, zarabiając kilkaset złotych miesięcznie, właścicielowi firmy opłaca się ją prowadzić. Niemniej jednak dochodzą tutaj inne czynniki, takie jak na przykład wzbogacanie się. Żaden przedsiębiorca nie prowadzi działalności, jeśli nie może czerpać z niej korzyści finansowych. Dla jednych owe korzyści oznaczają mniej więcej tyle, co pensja, którą otrzymaliby, pracując na etacie. Warto przy tym pamiętać, że własny biznes daje o wiele większe możliwości rozwoju i satysfakcję. Inni zaś oczekują, że dzięki prowadzeniu firmy, będą mogli znacznie się wzbogacić. Dlatego też franczyzobiorca powinien od początku określić, co będzie oznaczało dla niego słowo opłacalność. Franczyza, jak każdy inny biznes, pozwala zarabiać właścicielowi, jednak trzeba liczyć się z tym, że część dochodów musi zostać oddana franczyzodawcy.

 

Jak zarabiać na franczyzie?

 

Żaden franczyzodawca nie jest w stanie określić, jakie dochody będzie generował konkretny punkt franczyzowy. Wszystko bowiem uzależnione jest od postawy, jaką przyjmie jego właściciel. Największe zyski osiągają punkty, które inwestują w reklamę, wychodzą frontem do klienta, a także oferują wysokiej jakości towar lub usługi. Dlatego też najbardziej opłacalna okazuje się franczyza, do której właściciel będzie podchodził z pasją i zaangażowaniem. Oznacza to, że franczyzobiorca musi przede wszystkim zastanowić się nad tym, w jakiej branży chciałby działać.

 

Franczyzodawcy nie zawsze wymagają posiadania doświadczenia zawodowego, ale zawsze jest dla nich istotna pasja i zainteresowanie branżą. Chcąc otworzyć punkt franczyzowy, który będzie generował wysokie dochody, warto zastanowić się, czego dziś oczekują klienci. Nie należy jednak przyglądać się ogólnym statystykom – warto spojrzeć na rynek lokalny i potrzeby mieszkańców miejscowości, w której będzie działał dany punkt franczyzowy. Co więcej, należy zbadać, czy na rynku działają już konkurencyjne firmy. Tam, gdzie jest duża konkurencja, szanse na wysokie zarobki, niestety, spadają. Być może dobrym rozwiązaniem będzie wprowadzenie na lokalny rynek firmy oferującej innowacyjne produkty lub usługi, jednak do dokonania właściwej oceny również potrzebne jest przeanalizowanie potrzeb potencjalnych klientów.

 

Jaką franczyzę wybrać?

 

Nie jest tajemnicą, że największy problem franczyzobiorcom sprawia wybór branży, w jakiej będą działać. Na szczęście firm, które oferują współpracę na zasadzie franczyzy, przybywa. Wybór jest więc coraz większy, dlatego każdy zainteresowany może znaleźć dobrą ofertę dla siebie. Można ich szukać na przykład na stronie internetowej https://enterport.pl/. Tam też znajduje się centrum wiedzy o franczyzie, gdzie potencjalni franczyzobiorcy z pewnością odnajdą wartościowe informacje. Warto przy tym pamiętać, że na to, czy prowadzenie firmy będzie opłacalne, czy też nie, składa się wiele czynników. Dlatego też decyzja o prowadzeniu biznesu w modelu franczyzowym musi być dobrze przemyślana. Oczywiście, można przyjrzeć się również przychodom, jakie generują punkty franczyzowe, działające pod konkretnym szyldem. Obecnie najprężniej rozwijają się firmy świadczące usługi gastronomiczne, z zakresu zdrowia i urody. Dobrze prosperują również firmy handlujące odzieżą czy meblami.