motocykl

Jak spakować się na motocykl?

Podróże motocyklowe to poczucie wolności, spełnienie marzeń, ale zanim ten stan nastąpi, trzeba stanąć oko w oko z koniecznością spakowania na jednoślad. Co zrobić, co zabrać, żeby podróż niczym nie zaskoczyła i żeby wyjazd pod każdym względem był satysfakcjonujący? Najtrudniej jest za pierwszym razem. Każdy kolejny wyjazd pod względem pakowania będzie łatwiejszy, bo już wiadomo będzie, czego nie brać, czego poprzednim razem brakowało, w co i w jaki sposób się spakować, jak przymocować bagaż. Zdobyte doświadczenie pod tym względem procentuje na kolejnych wyjazdach. Najłatwiejsze są krótkie wyjazdy, ale nawet te jednodniowe mogą okazać się stresujące, jeżeli w trasie okaże się, że czegoś ważnego w bagażu brak.

Check lista, czyli co zabrać na wyjazd motocyklem?

Najtrudniej spakować się na dłuższy wyjazd. Ograniczona przestrzeń bagażowa jest utrudnieniem w planowaniu podróży motocyklowych. Najważniejszą sprawą jest zrobienie listy rzeczy do zabrania. 

W pierwszej kolejności na liście powinny się znaleźć rzeczy niezbędne:

-dokumenty (prawo jazdy, dowód osobisty czasem paszport), 

-dokumenty od motocykla (dowód rejestracyjny, ubezpieczenie OC + assistance),

-aktualny przegląd jednośladu i czy nie skończy się przypadkiem w trakcie trwania podróży

-klucze zapasowe do motocykla, 

-zapasowe bezpieczniki, żarówki, podstawowy zestaw kluczy do naprawy,

-trytytki i taśma naprawcza

-smar do łańcucha (jeżeli motocykl ma łańcuch)

-płyn do usuwania owadów z szybki kasku

-mapy papierowe, nawigacja, ładowarki, kabelki do ładowarek, telefon

-pieniądze w gotówce, karty kredytowe, 

-karta ubezpieczenia zdrowotnego,

-mini apteczka z podstawowymi lekami (w zależności od kierunku wyjazdu warto mieć coś przeciwbólowego, coś na biegunkę, leki przeciwzapalne i przeciwbólowe), bandaż, plastry z opatrunkiem, etc.

W kolejności czas na odzież. Waga bagażu ma znaczenie w podróżach motocyklowych. Im lżejszy bagaż, im mniej rzeczy, tym lepiej, łatwiej się prowadzi pojazd, łatwiej się nim manewruje przy wolnych prędkościach. Podstawową odzieżą motocyklisty są rzeczy służące do jazdy. I tu warto zaopatrzyć się w podpinki do kurtki i spodni motocyklowych wraz z membraną, odzież przeciwdeszczową, koszulki termoaktywne, bieliznę szybkoschnącą. Z odzieży cywilnej warto mieć jedne spodnie długie np. dżinsy, ciepłą bluzę, jakieś krótkie spodenki, parę koszulek, czapkę z daszkiem, okulary przeciwsłoneczne, klapki, buty cywilne, szybkoschnący cienki ręcznik, strój kąpielowy i podstawowe kosmetyki.

W co to wszystko włożyć?

Rynek akcesoriów do pakowania dla motocyklistów jest bardzo bogaty. Do dyspozycji są  różnego rodzaju kufry plastikowe, aluminiowe, torby motocyklowe. Ilu motocyklistów, tyle zdań. Każdy rodzaj kufrów i toreb ma swoich zwolenników i przeciwników. Pakowanie w torby jest korzystniejsze pod względem wagi bagażu. Najczęściej nie potrzeba do nich już żadnych dodatkowych stelaży, łatwiej jest przeciskać się w korkach między samochodami, gdyż nie poszerzają tak motocykla, jak kufry. Sakwy można stosować zarówno na siedzeniu pasażera, po obu bokach, jak również na baku od paliwa.

Gdzie kupić akcesoria do przewozu bagażu?

Sklepów z akcesoriami do przewozu bagażu na motocyklu jest stosunkowo dużo. Warto skierować swoje kroki do profesjonalnych sklepów zajmujących się sprzedażą akcesoriów typowo dla motocyklistów. Personel w nich zatrudniony to niejednokrotnie motocykliści z dużym doświadczeniem, którzy chętnie doradzą. Dużym ułatwieniem dla klientów są sklepy oferujące sprzedaż wysyłkową i tak dla przykładu sakwy i torby motocyklowe w sklepmoteo.pl dostępne są w różnych rozmiarach, pojemnościach i z różnych materiałów. Zamówienie bez problemu można zrobić przez internet, bez wychodzenia z domu.

Trochę inna sytuacja jest przy chęci zakupu kufrów motocyklowych. W tym przypadku może okazać się, że konieczna będzie wizyta w sklepie stacjonarnym. Do kufrów niezbędne są stelaże i płyty. To wszystko to dodatkowa waga jeszcze bez spakowania rzeczy.

Pakowanie

Dużym problemem jest odpowiedź na pytanie, jak spakować się na motocykl? Najprostsza odpowiedź: minimalistycznie. W praktyce wcale nie jest takie proste. Odzież dobrze jest zrolować, aby zajmowała jak najmniej miejsca. Sprawdza się sposób wkładania jednych rzeczy w drugie. Dla przykładu bieliznę i skarpetki można włożyć w buty cywilne. Innym sposobem jest robienie gotowych zestawów na każdy dzień. Warto jest pamiętać, że motocykliści 90% czasu podróży spędzają na motocyklu. Im bagaż mniejszy, bardziej dopasowany, tym przyjemniejszy wyjazd i mniej stresu.