Jak poprawnie montować listwy przypodłogowe?
Listwy przypodłogowe są idealnym dopełnieniem wystroju wnętrza. Zakrywają odstęp, jaki powstaje na łączeniu powierzchni ściany z podłogą, a dobrze dobrane mogą być dekoracją każdego pomieszczenia. Jak je montować i w jaki sposób ciąć, by zapewnić ich piękny wygląd?
Na co zwracać uwagę w trakcie wyboru listw przypodłogowych?
W sklepach największą popularnością cieszą się listwy przypodłogowe MDF oraz te wykonane z tworzywa sztucznego. Zdecydowanie lepiej wyglądają te pierwsze, ale ich montaż jest bardziej skomplikowany, a w jego trakcie pojawia się problem cięcia. Do ich zakładania najlepiej zatrudnić fachowca, bo samodzielna praca bez odpowiedniego doświadczenia może sprawić, że ostateczny efekt daleki będzie od ideału.
W przypadku klasycznych listw wykonanych z tworzywa sprawa jest zdecydowanie prostsza. Są one do ściany mocowane wkrętami, a do cięcia nie trzeba posiadać specjalistycznych narzędzi. Prace przy ich układaniu przebiegają bardzo prosto – poradzi sobie z nimi każdy inwestor mający odrobinę zdolności manualnych.
Wybierając listwy przypodłogowe, niekoniecznie należy kierować się kolorami posadzki. Dawniej elementy dopasowywane były w taki sposób, by odcieniem jak najlepiej pasować do podłogi. Obecnie coraz modniejsze stają się kontrasty. Bardzo dużą popularnością cieszą się np. listwy w kolorze białym, które bardzo często kolorystycznie odbiegają od barwy posadzki. Tak naprawdę wybór odcienia w dużej mierze jest kwestią gustu.
Najważniejsze, by w trakcie zakupów dobrze obliczyć ilość potrzebnych listew. Do tego celu konieczne jest wykonanie starannych pomiarów. W przypadku elementów wykonanych z tworzywa istnieje możliwość wykorzystania wszelkich docinków za sprawą zastosowania specjalnych łączników. Jeśli zamierzasz montować listwy przypodłogowe MDF, może wystąpić problem z ich łączeniem, dlatego warto zdecydować się na spory zapas. Jeśli masz wybór, zakupów najlepiej dokonywać w sklepach, które umożliwiają zwrot nadwyżki. W takiej sytuacji Twoje obliczenia mogą być mocno orientacyjne, bo w razie zakupu zbyt dużej ilości masz możliwość odzyskania pieniędzy, zwracając towar do sklepu.
W jaki sposób montować listwy przypodłogowe?
Montaż w przypadku elementów z tworzywa przebiega banalnie prosto. Listwy z MDF powinny być natomiast klejone do ściany, dlatego wskazane jest posiadanie odpowiedniego doświadczenia. Jak ciąć listwy przypodłogowe, by miały równe krawędzie? W przypadku MDF najlepiej wykorzystać elektronarzędzia, a jeśli chodzi o tworzywo, można zastosować klasyczne brzeszczoty. Nawet jeśli końcówka będzie po takim cięciu delikatnie postrzępiona, wsuniesz ją w narożnik lub łącznik, a wtedy będzie wyglądać perfekcyjnie.
Montując listwy z tworzywa, zwróć uwagę, by docisnąć je delikatnie do podłogi. Dlaczego? Dlatego, że w momencie postawienia przy ścianach mebli podłoga położona z paneli delikatnie się obniży, a powstała szczelina będzie wyglądać mało estetycznie. Użycie delikatnej siły i dokręcenie listwy przy samej posadzce zlikwiduje ten problem.
Warto pamiętać, że listwy przypodłogowe mogą być montowane kołkami szybkiego montażu. Wystarczy w takim przypadku wywiercić dziurę, włożyć odpowiedniego dybla i bez użycia wkrętarki lub śrubokrętu wbić go młotkiem w ścianę. Musisz jednak zwrócić uwagę, by podczas tej czynności nie obić listwy, bo będzie później brzydko wyglądać.
W przypadku listwy wykonanej z MDF bardzo dobrym rozwiązaniem jest cięcie specjalną piłą, a następnie delikatne przeszlifowanie krawędzi papierem ściernym. Pamiętaj jednak, że zbyt duże postrzępienie elementu w tym przypadku będzie mocno widoczne, dlatego należy dołożyć wszelkich starań, by cięcie wykonane zostało perfekcyjnie. Samo klejenie listwy do ściany jest banalnie proste. Wystarczy nałożyć niewielką ilość specjalnego kleju i docisnąć element do powierzchni, by uzyskać bardzo ładny efekt. Jeśli ściana nie jest idealnie prosta, na łączeniu z listwą zawsze pozostaną niewielkie szczeliny. Aby je zniwelować, można wykorzystać klej lub akryl budowlany, który nadaje się do malowania.