Auto z Niemiec – Jak sprowadzić?
Bardzo wiele osób w Polsce decyduje się na sprowadzenie auta z Niemiec, ponieważ samochody te często są w dobrym stanie (tak jak drogi niemieckie, które mają istotny wpływ na eksploatację aut). Wiadomo, że jest trochę więcej formalności, które trzeba przejść, aby samochód mógł legalnie jeździć po naszym kraju. Kupując taki pojazd należy zwrócić uwagę, czy jest on w dobrym stanie technicznym oraz czy nie ma jakiś usterek, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo w czasie poruszania się nim.
Sprowadzenie samochodu z Niemiec – jakie formalności trzeba spełnić, aby cała transakcja przebiegła bezproblemowo?
Decydując się na kupno samochodu z Niemiec trzeba go w jakiś sposób przywieźć na teren naszego kraju. Jednym ze sposobów jest zabranie po prostu drugiego kierowcy, który pomoże nam przyjechać nim z powrotem. Jednak bardzo często Niemcy przed sprzedażą auta wyrejestrowują go, dlatego, aby nim się poruszać po Niemczech, potrzebna będzie tymczasowa rejestracja auta. Dlatego auta z Niemiec nie jest łatwo samodzielnie przewieźć do naszego kraju, ponieważ kiedy chcemy uzyskać rejestrację auta w Niemczech to musimy być tam zameldowani, bo inaczej nie zostanie nam wydana rejestracja samochodu. Dość często, gdy nie mamy takiej osoby, która mogłaby nam pomóc w jego transporcie to lepszym rozwiązaniem jest wynajęcie lawety, która przywiezie samochód z Niemiec pod wskazany przez nas adres. Jednak w tym przypadku trzeba się przygotować na to, że wydamy trochę więcej pieniędzy na taki transport auta. Dlatego przed wynajęciem lawety należy sprawdzić jakie stawki oferuje kilka firm, które zajmują się tego typu transportem pojazdów. Zwykle taniej będzie skorzystać z usług polskiego przewoźnika niż niemieckiego. Kiedy mieszkamy blisko granicy z naszymi zachodnimi sąsiadami to możemy również przyholować nabyty pojazd przy użyciu innego samochodu.
Jakie formalności w Polsce trzeba załatwić jak sprowadzimy auto z Niemiec?
Przede wszystkim trzeba opłacić podatek akcyzowy, którego wysokość oczywiście zależy od kwoty, jaką zapłaciliśmy za samochód, ale też jest zależna, jaki typ samochodu nabyliśmy oraz jaką ma dokładnie pojemność. Zapłacimy o wiele mniejszy podatek akcyzowy, gdy sprowadzimy auto z Niemiec z hybrydą. Należy również przetłumaczyć umowę kupna-sprzedaży zawartą w Niemczech na polski, ponieważ będzie ona potrzebna do prawidłowej rejestracji auta na terenie naszego kraju. Chyba, że taka umowa została sporządzona w dwóch wersjach, czyli po polsku i po niemiecku. Kiedy jednak jest tylko po niemiecku to najlepiej zlecić takie tłumaczenie osobie, która ma do tego odpowiednie kompetencje oraz kwalifikacje. Nie trzeba już w tej chwili tłumaczyć również dowodu rejestracyjnego oraz karty pojazdu, jeżeli sprowadzony samochód pochodzi z krajów Unii Europejskiej. Następnie trzeba na terenie Polski udać się do stacji kontroli pojazdów, gdzie zostanie przeprowadzone badanie techniczne pojazdu. Wtedy samochód będzie mógł legalnie poruszać się po polskich drogach, ponieważ będzie on dopuszczony do ruchu w naszym kraju. Następnie mając już wszystkie niezbędne dokumenty należy udać się do Wydziału Komunikacji, gdzie nastąpi rejestracja pojazdu. Gdy udajemy się zarejestrować tam pojazd to należy zabrać ze sobą:
-dowód rejestracyjny
-dowód tożsamości
– kartę pojazdu
– dowód opłacenia akcyzy
– zaświadczenie o tym, że pojazd posiada ważne badanie techniczne
– potwierdzenie, że samochód został wyrejestrowany w Niemczech
– zagraniczne tablice rejestracyjne w momencie, gdy do Polski wróciliśmy samochodem z Niemiec
– potwierdzenie, że wykupione jest ubezpieczenie OC
– umowę kupna i sprzedaży, która musi być przetłumaczona na język polski
Bez tych dokumentów nie uda nam się zarejestrować pojazdu w Wydziale Komunikacji, dlatego przed udaniem się do tego miejsca trzeba dokładnie sprawdzić, czy zgromadziliśmy wszystkie potrzebne dokumenty. Tak naprawdę najpierw trzeba załatwić wszystkie formalności związane z transakcją, a następnie udać się do urzędu, aby dokończyć rejestrację auta z Niemiec.