Jak kupić mieszkanie od dewelopera?

Mieszkanie od dewelopera to wciąż dla wielu osób najbardziej atrakcyjny rodzaj lokalu dostępnego na rynku nieruchomości. Należy jednak pamiętać, od czego zależy jego cena – mając tę świadomość, można nieraz negocjować ustaloną kwotę. Być może pozwoli to obniżyć cenę wyjściową proponowaną przez firmę deweloperską do satysfakcjonującego pułapu.

 

Co jest ważne przed zakupem mieszkania?

 

Zanim zdecydujesz się na mieszkanie od firmy deweloperskiej, musisz wiedzieć, jakiego lokalu konkretnie poszukujesz. Ustal zatem, jaki metraż Cię interesuje, a także jaka dzielnica, czy nawet piętro, na którym chciałbyś mieszkać. Inne aspekty takiej transakcji, które mogą mieć dla Ciebie znaczenie, to rodzaj zastosowanych materiałów do budowy obiektu, termin, w jakim deweloper planuje oddać nieruchomość do użytku, a także sposób rozliczenia.

Stosunkowo nietrudno obecnie kupić dobre mieszkanie od dewelopera. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru? Jeśli zapamiętasz wyżej wymienione detale, z pewnością łatwiej przyjdzie Ci podjąć decyzję, która oferta będzie dla Ciebie najbardziej atrakcyjna. Jeżeli interesują Cię mieszkania we Wrocławiu, warto mieć na względzie propozycję firmy https://hb1820.pl/mieszkania/. W ofercie znajdziesz mieszkania w nowo budowanych konstrukcjach architektonicznych, odpowiadających gustom większości osób, które szukają obecnie mieszkania.

 

Jak sfinalizować transakcję związaną z zakupem mieszkania?

 

Jak kupić mieszkanie od dewelopera? Są dwie podstawowe metody, które warto wziąć pod uwagę, gdy masz już pewność, że znalazłeś mieszkanie idealne dla siebie. Jedną z nich jest wpłata zaliczki na podane konto po zawarciu umowy. Zaliczka to o tyle dobre rozwiązanie, że to jedynie niewielki procent sumy, jaką trzeba będzie zapłacić, gdy deweloper zakończy prace budowlane nad budynkiem mieszkaniowym.

Gdyby okazało się, że z jakiegoś powodu nie będziesz w stanie wykupić mieszkania, na które wpłaciłeś pieniądze, wtedy tę kwotę przejmuje deweloper. Natomiast gdyby to firma deweloperska nie wywiązała się z warunków umowy, wówczas zwykle otrzymujesz dwukrotność tej sumy.

Drugą metodą, jaką się powszechnie praktykuje, gdy chodzi o zakup mieszkania od dewelopera, jest finalizowanie transakcji w tzw. transzach. Co to oznacza? Jeśli zdecydujesz się płacić w transzach, deweloper będzie otrzymywać niewielkie kwoty za każdym razem, gdy zrealizuje kolejny etap prac przewidzianych w ramach budowy danej nieruchomości.

Jeżeli zdecydujesz się na kredyt hipoteczny, płacąc transze, nie ponosisz zbyt dużych dodatkowych wydatków. Musisz uiścić jedynie naliczane odsetki. Poza tym pełna kwota kredytu „czeka” do momentu, kiedy zaakceptujesz mieszkanie oddane do wglądu po zrealizowaniu wszystkich prac budowlanych.

 

Mieszkanie od dewelopera we Wrocławiu i nie tylko– o czym warto pamiętać?

 

Firma deweloperska najczęściej proponuje Ci mieszkanie, którego nie możesz zobaczyć na własne oczy. W związku z tym zawsze istnieje ryzyko z tym związane. Po pierwsze, kupujesz kota w worku. Po drugie, nie wiesz na pewno, czy ostatecznie mieszkanie zostanie ukończone.

Zawieranie transakcji z firmą deweloperską jest zatem obarczone ryzykiem. Chcąc je zminimalizować, zwróć uwagę na wszystkie elementy dotyczące działalności danego przedsiębiorcy i konkretnej inwestycji. Nie powinno ujść Twojej uwadze to, czy firma deweloperska ma pozwolenie na budowę, a także prawo do dysponowania gruntem. Wiarygodny deweloper przedstawi Ci również rzetelnie wykonane projekty budowlane wraz z prospektem informacyjnym.

Jeżeli firma spełnia powyższe wymagania, warto mimo to podpisać z nią umowę przedwstępną. Taki dokument chroni Twoje interesy, jeśli z jakiegoś powodu transakcja nie będzie mogła w przyszłości dojść do skutku.

Przed podpisaniem umowy sprawdź dokładnie, czy podane w niej informacje odpowiadają rzeczywistej ofercie, jaką deweloper Ci zaproponował. Weź pod uwagę usytuowanie mieszkania, o którym mowa w takim dokumencie. Inne ważne informacje, to terminy płatności za zakupiony lokal, a także data rozpoczęcia i zakończenia prac budowlanych.

Ostatnią kwestią, o jakiej warto pamiętać, jest stan mieszkania po ukończeniu prac budowlanych. Czy będzie to stan deweloperski, surowy czy pod klucz? Od tego będzie zależeć m.in. to, ile jeszcze środków będziesz musiał włożyć w lokal, by móc w nim zamieszkać. Opcją wymagająca od Ciebie najwięcej inwestycji w późniejszym czasie jest stan surowy, a najmniej – mieszkanie pod klucz.