Ile kosztuje eksploatacja folii grzewczych?

Rosnące koszty energii elektrycznej oraz dążenia do ochrony środowiska sprawiają, że wiele osób szuka dla swoich domów i mieszkań rozwiązań ekologicznych. W związku z tym wiele nowo budowanych obiektów powstaje w formule pasywnej lub innymi słowy zero energetycznej. Takie domy są bardzo energooszczędne, dzięki czemu ich właściciele są w stanie zaoszczędzić na ogrzewaniu i użytkowaniu bardzo duże sumy pieniędzy w skali roku. Do najbardziej popularnych rozwiązań w przypadku domów energooszczędnych możemy zaliczyć stosowanie instalacji fotowoltaicznych, rekuperacji, wymienników ciepła, pomp ciepła i innowacyjnych folii grzewczych Red Snake.
O ile fotowoltaika, rekuperacja i wymienniki ciepła są w naszym kraju bardzo dobrze znane, folie grzewcze Red Snake należy traktować jako nowość. Taki stan rzeczy może nieco dziwić, ponieważ ogrzewanie domów przy użyciu folii grzewczych jest już od wielu lat skutecznie stosowane na Zachodzie oraz w Skandynawii. Czym są, jak działają i ile kosztuje eksploatacja folii grzewczych?

Czym jest folia grzewcza Red Snake?

System Red Snake to innowacyjne rozwiązanie, pozwalające na ogrzewanie pomieszczeń przy użyciu promieni podczerwonych. Folie grzewcze wyróżnia fakt, że mogą być montowane na wszystkich płaszczyznach, tj. zarówno na podłodze, jak i na suficie oraz ściankach pionowych. Wyjątkowo niska grubość na poziomie ok. 0,5 mm sprawia, że folia zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż na przykład konwencjonalne ogrzewanie podłogowe. Jest to szczególnie doceniane przez monterów zajmujących się montażem folii. Może ona być montowana zarówno na etapie budowlanym, jak i w przypadku już istniejących budynków. Bardzo często stosowana jest bowiem pod wykładzinami podłogowymi lub pod panelami, gdzie wymagana jest minimalna grubość takiego rozwiązania.

Jak działa folia grzewcza?

Folia grzewcza Red Snake to specjalistyczna tkanina składająca się z włókien węglowych oraz pasty karbonowej. Oczywiście do działania potrzebuje ona energii elektrycznej. Są to jednak bardzo małe ilości, ponieważ folie stanowią rozwiązanie wysoko energooszczędne. Folia pod wpływem prądu nagrzewa się i zaczyna wytwarzać promieniowanie podczerwone. To właśnie promieniowanie podczerwone odgrywa w przypadki folii Red Snake kluczową rolę. Nagrzewa bowiem powierzchnie i przedmioty znajdujące się w pomieszczeniach, a one z kolei oddają ciepło powietrzu. Ogromnym plusem stosowania folii grzewczych jest fakt, iż są one całkowicie bezobsługowe. Nie musimy w ich wypadku posiadać pieców, opału czy przeprowadzać jakichkolwiek kontroli. Jest to niezwykle wygodne w codziennym użytkowaniu. Red Snake jest również rozwiązaniem bezpiecznym dla alergików. Ogrzewanie przy pomocy takich folii nie prowadzi do cyrkulacji powietrza i unoszenia się kurzu. Osoby uczulone na kurz oraz roztocza z pewnością docenią ten fakt. Okres grzewczy jest bowiem dla nich jednym z najbardziej uciążliwych w całym roku.

Jakie są koszty eksploatacji folii Red Snake?

Folie grzewcze są wysoko energooszczędne. Z uwagi jednak na fakt, że rozwiązanie w Polsce jest mało znane, warto odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje eksploatacja folii grzewczych Red Snake. Dzięki temu, że folie pobierają bardzo mało energii elektrycznej, nie stanowią dużego obciążenia dla budżetu domowego. Poza tym rozwiązanie to nie wymaga od nas jakiegokolwiek zaangażowania przez cały czas użytkowania. Pierwszą ogromną zaletą jest więc oszczędność czasu, który możemy wykorzystać na inne czynności.
Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest połączenie folii Red Snake z instalacją fotowoltaiczną. Dzięki temu ogrzewanie będziemy mieli zapewnione zupełnie za darmo. Co więcej, uzyskamy niezależność energetyczną, więc zaoszczędzimy tyle, ile wydajemy każdego miesiąca na energię elektryczną. W przypadku zainteresowania takim rozwiązaniem godnym polecenia jest firma InnoDom ze Starego Kisielina. Jej pracownicy bardzo chętnie przygotują dla Was kosztorys instalacji fotowoltaicznej oraz wyłożenia domu folią Red Snake. Pozwoli to z jednej strony na produkcję czystego prądu, a z drugiej na uzyskanie darmowego ogrzewania dla całego domu.