Fotowoltaika dla domu jednorodzinnego – jakie są koszty?

Czy zauważyłeś już kolejne wzrosty cen energii elektrycznej? Niestety to nie koniec. Prognozy nie napawają optymizmem. Zgodnie z zapisami Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku, średnia cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych do 2030 roku wzrośnie o prawie 20%. Dokument ten nie uwzględnia zaś dodatkowych opłat, jakie mogą się jeszcze pojawić, śladem na przykład opłaty mocowej. Naturalnym krokiem w tak rozrysowanej perspektywie jest próba szukania źródeł oszczędności. Tym bardziej że te są na wyciągnięcie ręki. Najpopularniejszym rozwiązaniem umożliwiającym uniezależnienie się od kolejnych niepożądanych decyzji Urzędu Regulacji Energetyki jest montaż instalacji fotowoltaicznej.

Od czego zależy cena instalacji fotowoltaicznej?

Na ostateczną cenę paneli fotowoltaicznych wpływa szereg czynników, w tym między innymi:

  • poziom nasłonecznienia
  • materiał i rodzaj pokrycia dachowego
  • zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym
  • gwarancje i serwis.

Lokalizacja instalacji jest ważnym elementem wpływającym na koszt systemu. Inna będzie cena zamontowania modułów na dachu, a inna przy instalacji naziemnej. W zależności od kąta nachylenia dachu należy zastosować odmienne systemy montażowe. Także dla dachu pokrytego blachą, dachówką czy gontem, nie można zastosować jednej taryfy cenowej. By obliczyć wymaganą moc paneli fotowoltaicznych, należy obliczyć zapotrzebowanie na energię, czy to przy założeniu liczby mieszkańców, czy na podstawie badań historycznych. Na ostateczny koszt zestawu wpływa także długość gwarancji oraz zakres ewentualnych usług serwisowych. Jak zatem wiedzieć, ile środków należy przeznaczyć na fotowoltaikę dla domu jednorodzinnego?

Fotowoltaika dla domu jednorodzinnego – koszt paneli słonecznych

Głównym kosztem instalacji fotowoltaicznej są moduły, których udział wynosi między 40 a 50% łącznej ceny. Wybór modułów należy odpowiednio przeanalizować. Na rynku możemy znaleźć tańsze panele polikrystaliczne, cechujące się ograniczoną sprawnością i mniejszą trwałością. Z kolei panele monokrystaliczne mają wyższą wydajność i są odporne na degradację, co jednak wpływa na ich cenę. Warto także zapoznać się z ciekawymi rozwiązaniami technicznymi jak PERC, MWT, half-cut-cells oraz back contact. Uśredniając, w zależności od wybranego wariantu, koszt jednego modułu może wynieść między 0,5–1 euro za 1 kilowat mocy. Przekładając to na konkretną sytuacją, dla popularnej instalacji o mocy 500 W należy przygotować kwotę od 1000 do 2000 zł za moduł.

Fotowoltaika dla domu jednorodzinnego – koszt falownika

Kolejnym znacznym kosztem w instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego jest falownik. To urządzenie przekształca prąd stały generowany przez światło słoneczne w prąd zmienny trafiający bezpośrednio do sieci. Udział inwertera w łącznym koszcie fotowoltaika dla domu jednorodzinnego szacowany jest na poziomie około 25%. Ta instalacja spełnia również rolę analizatora efektywności pozyskiwania energii.

Fotowoltaika dla domu jednorodzinnego – konstrukcja wsporcza i zabezpieczenia

Każdy moduł musi zostać przymocowany do podłoża. Służą do tego konstrukcje wsporcze. Mogą być one wykonane z różnych materiałów: metali nierdzewnych, stali ocynkowanej ogniowo i aluminium, stali kwasoodpornej czy stali galwanizowanej. Rzecz jasna najdroższe są konstrukcje wykonane w całości z aluminium, zaś najtańsze te ze stali ocynkowanej, a różnica w kosztach oscyluje wokół 30%. Bardzo ważne są także zabezpieczenia. To one chronią naszą instalację na przykład przed przepięciami czy burzą.

Fotowoltaika dla domu jednorodzinnego – usługi montażu

Instalacje można zamontować samemu. Dzięki temu łączny koszt paneli spadnie o kilkanaście procent. Nie każdy jest jednak specjalistą od montowania, dlatego do ceny zestawu warto doliczyć także koszt projektu, instalacji, konfiguracji i późniejszej obsługi serwisowe. Jeśli przymierzamy się do kupna fotowoltaiki dla domu jednorodzinnego, warto skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów, którzy przeprowadzą audyt, podpowiedzą optymalne rozwiązania oraz wycenią poszczególne komponenty. Kompleksową obsługę zapewnia firma MBM Solar, której dorobek stanowi montaż kilkudziesięciu instalacji w całej Polsce.