Czym są i do czego służą kontenery samowyładowcze?

Kontener samowyładowczy doskonale sprawdza się w magazynach, halach produkcyjnych oraz w warsztatach. Ułatwia także zbieranie oraz przetwarzanie odpadów. Kontenery samowyładowcze mogą być także wykorzystywane przykładowo w produkcji lub do obsługi towarów drobnicowych w magazynie. Pojemnik samowyładowczy sterowany jest sprężyną, którą łatwo zwolnić przy pomocy uchwytu umieszczonego z boku pojemnika. Kontener następnie blokuje się automatycznie po ponownym naciśnięciu uchwytu. Dlatego też kontener samowyładowczy jest bezpieczny i łatwy w obsłudze.

Czym jest kontener samowyładowczy?

Kontener samowyładowczy, często nazywany także kontenerem przechylnym jest bardzo często przeznaczony do gromadzenia stacjonarnego oraz do przechowywania odpadów. Jest on dostosowany do transportu przy pomocy wózka widłowego, natomiast jego konstrukcja umożliwia łatwe zwolnienie oraz opróżnianie kontenera z pozycji operatora wózka widłowego. Po opróżnieniu pojemnika następuje  samoczynny powrót kontenera do pozycji wyjściowej. Co więcej, kontener samowyładowczy może być wyposażony także w zestaw jezdny z kołami skrętnymi. Konstrukcja kontenera dostosowywana jest do rodzaju gromadzonego materiału i do wymagań zamawiającego. Taki pojemnik samowyładowczy zabezpieczony jest przed korozją przez malowanie albo przez cynkowanie ogniowe.

Do czego służy kontener samowyładowczy?

Kontener samowyładowczy doskonale sprawdza się w warsztatach, magazynach, składach złomu, halach produkcyjnych oraz różnego rodzaju placach budowy. Może on także służyć do transportu węgla, piachu, żwiru, materiałów do produkcji, szkła, gruzu, betonu, odpadów, złomu oraz tam, gdzie jest wymagane magazynowanie, zbieranie i szybkie wypróżnianie zawartości kontenera. Pojemniki samowyładowcze posiadające wbudowany mechanizm przechylny i funkcję automatycznego opróżniania, dedykowane są głównie do transportu różnego rodzaju materiałów i towarów. Kontenery samowyładowcze usprawniają transport materiałów i udoskonalają gospodarkę odpadami. Posiadają one szerokie zastosowanie. Zdarza się dosyć często, że taki kontener samowyładowczy jest wykorzystywany również do przewozu cieczy. Niezbędne jest wtedy dodatkowe uszczelnienie pojemnika odpowiednim spawaniem. Pojemniki samowyładowcze dobrze współgrają z wózkami widłowymi.

Zalety kontenera samowyładowczego

Ogromnym plusem kontenera samowyładowczego jest jego dostępność w wielu wymiarach. Dzięki temu można łatwo dopasować pojemnik do swoich potrzeb. Kontenery samowyładowcze są sklasyfikowane przede wszystkim wg. kryterium objętościowego. Mogą pomieścić od 300 litrów do nawet 1000 litrów ładunku. Co więcej, różnią się od siebie także wielkością dopuszczalnego udźwigu, który standardowo waha się od około 1500 kg do nawet 2000 kg.

W pojemnikach samowyładowczych można także zainstalować kurek spustowy. Przy jego pomocy można odprowadzać ciecze, co poszerza znacznie zakres przeznaczenia takiego kontenera. W takiej opcji konieczne jest zastosowanie specjalnych spawów wodoszczelnych. Co ciekawe, pojemniki samowyładowcze można także doposażyć w pokrywę i uchwyt do pchania ręcznego.

Kontenery samowyładowcze wykorzystywane są głównie do transportu materiałów sypkich takich jak na przykład: piasek, żwir oraz odpadów przemysłowych takich jak złom czy wióry. Konstrukcja takiego pojemnika jest stabilna, wytrzymała i co ważne, jest odporna na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo blacha jest wzmocniona pionowym żebrowaniem. Kontenery samowyładowcze standardowo są ocynkowane i malowane proszkowo, co gwarantuje ochronę przed rdzą oraz korozją. Wszystkie pojemniki dostępne na naszym rynku posiadają znak CE zgodny z normami europejskimi. Gwarantuje to trwałość i bezpieczeństwo ich użytkowania.

Ważną cechą stosowania pojemników samowyładowczych jest ich uniwersalizm. Są one przystosowane nie tylko do współpracy z wózkami, ale mają one również możliwość zainstalowania kółek. W zależności od podłoża, po którym taki kontener będzie się poruszał, są dostępne koła poliuretanowe, wykonane z gumy elastycznej, termoplastycznej i poliamidowe.