Baza zwierząt zaginionych – w jakiej bazie zarejestrować chip psa?

Czym jest elektroniczne znakowanie zwierząt i dlaczego warto z niego korzystać?

Elektroniczne znakowanie zwierząt polega na wszczepieniu pod skórę pupila mikrochipa z unikatowym numerem, rejestrowanym w bazie zwierząt oznakowanych, takiej jak WorldPetNet, będący największym ogólnoświatowym rejestrem. Zabieg czipowania jest dla zwierzaka praktycznie bezbolesny i nie wymaga powtarzania, ponieważ chip nie zużywa się i nie musi być wymieniany. Procedurę przeprowadza lekarz weterynarii i jest ona całkowicie bezpieczna dla pupila. Numer chipa przypisywany jest do danych właściciela, dzięki czemu łatwo można nawiązać z nim kontakt po odnalezieniu zaginionego zwierzaka.

Jeśli zastanawiasz się, czy Twój pies potrzebuje oznakowania – odpowiedź brzmi tak! Dlaczego? Czipowanie zwierząt to jeden z wiodących sposób na walkę ze zwierzęcą bezdomnością, która w obecnych czasach stanowi ogromny problem. Zwierzaki często uciekają, bądź gubią się, a jeśli właściciela trudno jest odnaleźć, nasi zaginieni przyjaciele mogą być przez to skazani na spędzenie reszty życia na ulicy lub w schronisku. Nawet najwierniejszy pies może uciec od swojego pana, chociażby w wyniku wpadnięcia w panikę, udania się w pogoń za innym zwierzęciem, czy też ze względu na popęd płciowy. Nierzadkie są także przypadki kradzieży psów czy kotów, zwłaszcza gdy są rasowe bądź rasowe przypominają. WorldPetNet, czyli ogólnoświatowa baza zwierząt z mikrochipem powstała po to, by rozwiązywać powodowane przez to problemy poprzez umożliwianie kontaktu z właścicielem zaginionego zwierzaka.

Co zrobić po oznakowaniu psa? Jak działa WorldPetNet?

Wszczepienie psu chipa to tylko pierwszy krok do zapewnienia pupilowi bezpieczeństwa. Kolejny, równie ważny, to wprowadzenie numeru chipa do bazy i powiązanie go z danymi właściciela. Sam mikrochip nie posiada funkcji namierzania i sam w sobie nie pomoże Ci odnaleźć zaginionego zwierzaka. Jeśli zastanawiasz się, w jakiej bazie zarejestrować numer identyfikacyjny, na tym właśnie etapie z pomocą przychodzi WorldPetNet, czyli największy światowy rejestr zwierząt z mikrochipem. Jego celem jest zintegrowanie informacji ze wszystkich baz danych, dzięki czemu znika konieczność wyszukiwania numeru chipa w licznych rejestrach krajowych, społecznych i prywatnych. Znacznie zwiększa to prawdopodobieństwo odnalezienia zaginionego zwierzęcia przez właściciela. WorldPetNet to ogólnodostępna platforma prowadząca rejestr oznakowanych zwierząt. Co istotne, działa ogólnoświatowo, nie ma więc znaczenia kraj i miejsce, w jakim pupil zaginął. Po wpisaniu numeru mikrochipa na stronie otrzymasz dokładną informację, w którym rejestrze zwierzę się znajduje. Następnie wystarczy już tylko przejść do odnalezionej bazy, z której uzyskasz dane właściciela. Dzięki temu zwierzaki mają dużo mniejszą szansę na smutny los pozostawania bezpańskimi do końca życia i pogrążania się w tęsknocie za domem.

Co zrobić, gdy zaginie Ci zwierzę?

Gdy nasz pupil zaginie, warto działać szybko. Mimo tego, że taka sytuacja to zawsze ogromny stres zmartwienie, nie trać nadziei – możesz podjąć kroki, które pomogą Ci zlokalizować twojego zwierzaka. Niewątpliwie warto stworzyć ogłoszenia o zgubie, koniecznie okraszone zdjęciami i zamieścić je w Twojej okolicy oraz w Internecie. Możesz także poinformować okoliczne instytucje zajmujące się opieką nad zwierzętami, takie jak lecznice weterynaryjne, schroniska czy fundacje. Warto również wykorzystać ALERT PET IS LOST, usługę dostępną dzięki WorldPetNet. Po wypełnieniu formularza zaginięcia zwierzęcia informacja staje się ogólnoświatowo dostępna, a Ty możesz dodatkowo udostępnić ją na swoich mediach społecznościowych w celu wspomożenia poszukiwań. Pamiętaj, że zwierzaki zaczipowane i zarejestrowane w największej bazie mikrochipów mają dużo większą szansę na szczęśliwy powrót do domu. Nie zapominaj o regularnym aktualizowaniu swoich danych kontaktowych na platformie WorldPetNet, dzięki czemu znalazca Twojego psa czy kota będzie mógł się z tobą skontaktować, a ukochany pupil – bezpiecznie do Ciebie wrócić.