5 pomysłów na nowoczesną architekturę ogrodową

Architektura ogrodowa współcześnie to już nie tylko ławki, pergole oraz płotki. Obecnie to także odpowiednio zaaranżowany kąt w ogrodzie do relaksu i wypoczynku, gdzie każdy znajdzie swoje miejsce. Jak urządzić otoczenie, aby było naturalnym oraz wygodnym dopełnieniem Twojego domu? Planując projekt ogrodu raczej nie pomijaj elementów małej architektury. To właśnie ona potrafi podzielić ogród na strefy takie jak:  rozrywka, wypoczynek oraz letnia kuchnia na świeżym powietrzu. Dlatego też urok każdej z części ogrodu jest zupełnie inny, jednak w każdej z tych stref możesz odkryć bezcenność obcowania z przyrodą wokół Ciebie.

Architektura ogrodowa Poznań

Architektura w ogrodzie ma bardzo silnie oddziaływanie na zmysły, a jednocześnie podwyższa jego walory użytkowe. Zbyt duże nagrodzenie niewielkich budowli ogrodniczych nie jest jednak wskazane. Koniecznym warunkiem podczas planowania inwestycji w ogrodzie niezwykle ważne jest przemyślenie przestrzeni. Pochopny zakup altany, pergoli czy na przykład ozdobnego płotu może znacznie zaburzyć estetykę ogrodu.

Kaskada i strumień wodny

Woda w ogrodzie nie tylko uspokaja i wycisza, ale pozwala na uzupełnienie żywiołów – ziemi, ognia (w postaci płonącego ogniska) oraz powietrza. Zamiast myśleć o typowych oczkach wodnych warto zastanowić się nad wodą płynącą w kaskadach i strumieniach.

Kuchnia w Twoim ogrodzie

Wszyscy doskonale wiedzą, że nic bardziej nie smakuje jak, przyrządzanie i spożywanie jedzenia na świeżym powietrzu. Właściwe proporcje między poszczególnymi strefami ogrodu, pozwolą Ci na wydzielenie odpowiedniego miejsca przeznaczonego na murowanego grilla czy wędzarnię. Grillowanie w ogrodzie jest bardzo przyjemnym sposobem na miłe spędzenie wolnego czasu z rodziną i z przyjaciółmi. Warto wiedzieć, że nawet grilla murowanego możesz zbudować sam, dopasowując go do indywidualnego stylu jaki panuje w Twoim ogrodzie.

Mała architektura w ogrodzie – elementy ozdobne

Wśród zieleni w ogrodach bardzo często możesz dostrzec także elementy o charakterze ozdobnym. Ciekawym pomysłem jest wyeksponowanie nieużywanej już studni, roweru czy starego zegara słonecznego. Co ważne, kamienne rzeźby ogrodowe doskonale wyeksponują ogrodową elegancję. Dlatego też, nie pozbywaj się zbyt szybko elementów dekoracyjnych z zaniedbanego, starego ogrodu. Możesz je odnowić, dzięki czemu nowoczesny ogród będzie przypominał nieco ten stary.

Architektura ogrodowa to nie tylko różnorodność poszczególnych jej elementów. Mała architektura ogrodowa Poznań daje także możliwość wykorzystania wielu kolorów, materiałów oraz wzorów. Pozwala także na wydzielenie stref, tworząc ciekawy i estetyczny krajobraz w Twoim ogrodzie.

Domek na drzewie dla Twojego dziecka

Każde dziecko marzy o posiadaniu domku na drzewie. Jeśli chcesz urzeczywistnić marzenie swojego dziecka, możesz podjąć wyzwanie i spróbować domek zbudować samemu. Decydując się na budowę takiego domku, powinieneś rozpocząć prace od wyboru najlepszego do tego celu drzewa. Nie każde będzie odpowiednie. Najlepiej sprawdzają się: buk, lipa, dąb oraz jabłoń.

Pamiętać, by budowa drzewa, pozwoliła Ci na umieszczenie wewnątrz gałęzi konstrukcji takiego domku. Dlatego też, rozłożyste konary będą jak najbardziej pożądane. Drzewo musi być wytrzymałe oraz zdrowe, aby zabawa dzieci w domku nie była zagrożeniem dla ich bezpieczeństwa. Jeśli nie masz zdolności budowniczego, zawsze możesz kupić gotowy, ogrodowy domek dla dzieci.

Trejaż ogrodowy

Cechą charakterystyczną trejażu ogrodowego jest jego ażurowość, ponieważ ma on formę kratownicy. Konstrukcja ażurowa trejażu składa się nie tylko ze słupów. Trejaż ogrodowy jest ściśle związany z małą architekturą ogrodową, dlatego też nie stanowi on konstrukcji masywnej. Wręcz przeciwnie, trejaż sprawia wrażenie konstrukcji lekkiej, która może dodać walorów estetycznych dla Twojego ogrodu. Co ciekawe, w wielu przypadkach, trejaż ogrodowy jest uznawany za pergolę, jest to jednak nieprawidłowe sformułowanie. W przeciwieństwie do ogrodowej pergoli, cechą charakterystyczną trejażu jest 1 rząd słupów. Dlatego też, konstrukcja trejażu zasadniczo różni się od tradycyjnej konstrukcji pergoli. Przeważnie trejaż ogrodowy wykonany jest ze stali lub z drewna.