Zero waste – co to znaczy?

Świadoma konsumpcja i rozsądne korzystanie z dóbr coraz mocniej zaprząta naszą głowę. To, co jeszcze kilka lat temu wydawało się sezonową fanaberią zaczyna być traktowane całkiem poważnie i staje się częścią naszej codzienności. Każdy gdzieś słyszał o tym, że dobrze byłoby nie marnować żywności, robić przemyślane zakupy lub naprawiać zamiast wyrzucać, ale co tak naprawdę znaczy Zero Waste?

Marnuję mniej, kupuję rozsądniej

Początek ruchu Zero Waste wiąże się z szybkim rozwojem przemysłu, który nastąpił po II wojnie światowej. Odbudowująca się gospodarka wyszła z impasu, a rodząca się szczególnie w Stanach Zjednoczonych klasa średnia zaczęła kupować na potęgę. Produkty spożywcze, domowe środki czystości, zakupy pakowane jednorazowe siatki – wszystko, to zaczęło generować ogromne ilości śmieci, które stały się globalnym problemem. 

Idea Zero Waste zawiera się w hasłach:

  • odmawiaj (refuse),
  • ograniczaj (reduce),
  • wykorzystaj ponownie (reuse),
  • recyklinguj (recycle),
  • kompostuj (rot).

Wszyscy już wiem, że mamy do czynienia z powszechnym problemem. Jak zatem wdrożyć tę wiedzę i zinterpretować zacytowane hasła w swojej codzienności?

Jak być zero waste?

Jak w przypadku wielu wielkich spraw zmiany zaczynają się nie od rewolucji, ale od konsekwentnie wykonywanych małych kroków. Zwielokrotnione przez miliony powtarzających je ludzi tworzą nową rzeczywistość. Wspólna mobilizacja i zwiększanie świadomości mogą pomóc nam żyć w przyszłości w lepszym środowisku.

Zacznij, więc wdrażając jeden lub kilka z poniższych kroków, aby pokazać innym, jak to jest być Zero Waste.

  • Korzystaj z własnej, materiałowej siatki na zakupy. Zaopatrz się także w siatki na owoce i warzywa oraz płócienny woreczek na pieczywo. Nosząc własne opakowania nie będziesz musiał korzystać ze sklepowego plastiku.
  • Zrezygnuj z kupowania butelkowanej wody. Nowoczesne filtry zapewniają dostęp do czystej wody, którą można bezpiecznie pić. Wyrób w sobie nawyk zabierania z sobą butelki, aby oprzeć się pokusie kupowania napoi w plastiku. Wersja dla bardziej zaawansowanych – w kawiarni poproś o zrobienie ulubionego napoju w Twoim własnym naczyniu. Taka prośba nie powinna nikogo zdziwić, a Ty wygenerujesz mniej śmieci.
  • Poszukaj w swojej okolicy sklepu sprzedającego sypkie produkty na wagę lub jeśli lubisz zakupy online skorzystaj z ofert sklepów internetowych. To tylko kwestia naszego przyzwyczajenia, że podstawowe spożywcze składniki tak jak mąka, kasza, makaron, bakalie czy strączki muszą koniecznie być sprzedawane w kolorowych opakowaniach. 
  • Przekonaj się do kupowania z drugiej ręki. Zastanów się czy oferta popularnych serwisów, vintage shopy czy targi wymiany nie są przypadkiem rozwiązaniem idealnym dla Ciebie. Dajesz drugie życie rzeczom, których ktoś już nie potrzebuje i do tego zaoszczędzasz pieniądze, bo te produkty są o wiele tańsze. A może Ty masz coś niepotrzebnego co zamiast wyrzucić możesz sprzedać?
  • Zanim się czegoś pozbędziesz zastanów się najpierw, czy możesz to jeszcze naprawić? Ubrania łatwo zacerować, odświeżyć kolor farbowaniem lub przerobić w krawca. Drobne usterki sprzętu AGD można czasami tanio usunąć. To podejście bardzo eko.

Korzystaj z propozycji i nowych rozwiązań, by żyć bardziej zero waste.