spawanie

Spawanie TIG – co to jest i na czym polega?

Spawanie TIG to jeden z bardziej użytecznych procesów spawalniczych. Znajduje zastosowanie tam, gdzie wymagana jest najwyższa jakość spawania. Spawanie metodą TIG stosuje się między innymi do: stali nierdzewnej, aluminium i niklu, blach aluminiowych oraz stali nierdzewnej. Proces ten jest wykorzystywany przy lotnictwie, w spawaniu zbiorników oraz rur.

Spawanie metodą TIG – na czym polega?

W spawaniu TIG prąd dostarczany jest przez żaroodporną i nietopliwą elektrodę wolframową. Przez tę elektrodę powstaje łuk spawalniczy, który ogrzewa i topi obrabiany przedmiot. Wokół elektrody umieszczona jest dysza gazu ochronnego, która chroni nagrzany materiał przed reakcjami chemicznymi z otaczającym powietrzem. Stosowane są gazy obojętne – takie jak argon, hel lub gazy mieszane. Gazy te zapobiegają reakcjom chemicznym i umożliwiają pracę z nagrzanymi materiałami, co zapewnia wysoką jakość spawania. Więcej o spawaniu TIG, oraz spawaniu innymi metodami, dowiesz się ze strony http://tsk-thiel.pl/spawanie-metoda-mig-mag-tig/.

Korzyści spawania metodą TIG

Prawie wszystkie metale i stopy można spawać w dowolnej pozycji. Zalety spawania tą metodą, to: możliwość spawania cienkich blach, wysoka jakość i czystość spawania, łatwa kontrola ciepła i materiałów dodatkowych, całkowity brak jakichkolwiek odprysków, a także łatwiejsza kontrola spawania ręcznego przez spawacza.

Jeśli chodzi natomiast o wady, to są to: mała prędkość spawania, niska wydajność – szczególnie przy grubych elementach, jakość spawania zależna od umiejętności spawacza. Ponadto, działanie jonizatorów, które służą do zajarzenia łuku spawalniczego, może zakłócać działanie innych urządzeń elektronicznych.

Technika spawania TIG – na czym polega metoda TIG?

Technika ta wymaga specjalnych umiejętności i dokładności pracy, a także większego wysiłku niż w przypadku innych metod, ze względu na szereg czynników, które trzeba kontrolować. Podczas spawania spawacz jedną ręką porusza palnikiem, a drugą wlewa spoiwo do jeziorka spawalniczego. Oznacza to, że dwie ręce muszą współpracować ze sobą, a nie tak jak przy spawaniu MIG/MAG. To wymaganie sprawia, że spawanie metodą TIG jest szczególnie trudne na początku, jednak z czasem Twoje dłonie przyzwyczają się do specyficznych ruchów.

Spawanie metodą TIG – jaki prąd do niej dobrać?

Proces spawania TIG można przeprowadzić prądem stałym lub przemiennym. W tej metodzie ilość ciepła wytwarzanego w biegunie dodatnim stanowi około 70% wytwarzanego całkowitego ciepła w łuku. Natomiast w elektrodzie zastosowano polaryzację ujemną, tak aby wydłużyć żywotność elektrody i zapobiec dodatkowemu nagrzewaniu się uchwytu podczas spawania prądem stałym. Ma to pozytywny wpływ na cały proces spawania. W związku z tym w ten sposób można łączyć prawie wszystkie metale – z wyjątkiem magnezu i aluminium oraz ich stopów. Oprócz polaryzacji prądu spawania konieczne jest również określenie odpowiedniej wartości jego natężenia. Zależy to od jego grubości, rodzaju i średnicy elektrody, pozycji spawania, a także rodzaju gazu osłonowego. Natężenie prądu jest ważne, ponieważ wpływa na szerokość i głębokość spoiny, a także ilość ciepła oraz temperaturę. Jeśli prąd jest zbyt niski trudno jest uzyskać właściwe stopienie. Jednak jeśli prąd jest zbyt wysoki często wpływa to na miejscowe wypalanie dziur w materiale spawalniczym. W zależności od średnicy elektrody prąd DC ustawiamy od 5-350 A, a prąd AC od 10-350A.

Spawanie metodą TIG – jaki wybrać do niej gaz?

Wiesz już na czym polega metoda TIG, więc możesz zastanowić się nad tym, jaki gaz wybrać. Spawanie tą metodą wymaga chemicznie obojętnego gazu, dlatego często miesza się go z helem lub argonem. Czysty hel jest bardzo rzadki, ale zwiększa prędkość spawania, a także energię cieplną łuku. Jakość gazu osłonowego ma ogromny wpływ na postęp prac. Podczas spawania stali tytanowej lub aluminium częściej stosuje się tylko argon.

Koszt spawania metodą TIG

Cena różni się od rodzaju stali, z jaką chcemy spawać. Przeciętnie firmy oferują usługę spawania od 300 do 400 zł. Najtańsze jest spawanie stali czarnej, trochę droższe spawanie stali nierdzewnej, natomiast najdroższą usługą jest spawanie konstrukcji.