Skąd biorą się problemy z postawą u małych dzieci?
Postawa ciała człowieka wykształtowała się na przestrzeni tysięcy lat ewolucji, aby jak najlepiej sprawdzać się w środowisku. Jakiekolwiek odstępstwa od jej prawidłowej formy sprawiają, że organizm nie może osiągnąć swojej pełnej sprawności. W wieku dziecięcym wady postawy są stosunkowo łatwe do zmiany, przez co warto zająć się ich korygowaniem jak najwcześniej. Skąd jednak biorą się te problemy?
Wady postawy – czym są?
Mają one wiele definicji, jednak najczęściej dochodzi się do stwierdzenia, że wadami postawy są wszystkie odstępstwa od powszechnie przyjętych, prawidłowych norm. Warto wiedzieć, że profilaktyka ich jest znacznie łatwiejsza, niż leczenie. Dziecięce ciała są jeszcze bardzo elastyczne, przez co wykazują podatność zarówno na wykształcenie się wady, jak i na jej korekcję. W późniejszym życiu jest to znacznie trudniejsze, co sprawia, że wczesne rozpoznawanie objawów powstawania problemów z postawą stanowi kluczowy aspekt ich pomyślnego wyleczenia. Wiedząc już, czym wady postawy, warto teraz zrozumieć, skąd się biorą.
Jakie są przyczyny powstawania wad postaw?
W dużej mierze wady postawy są pokłosiem dzisiejszego sposobu edukowania. Wielogodzinne siedzenie w ławkach, które zwykle nie są odpowiednio dostosowane do budowy ciała dziecka, sprawiają, że wady postawy mają idealne środowisko do rozwoju. Niestety, szkoła to nie wszystko – bardzo często zdarza się, że pociecha po kilku godzinach spędzonych w ławce wraca do domu i również znajduje się w siedzącej pozycji. Wszystko to kumuluje się bardzo szybko, wpływając na podstawę.
Nie można też zapomnieć o plecakach, które są zdecydowanie za ciężkie dla wielu dzieci. Wszystko to dopełnia nieodpowiednio dobrane obuwie dziecięce, mogące powodować problemy z wygodnym i komfortowym chodzeniem. Zdarza się również, choć w mniejszym przypadku, że czynnikami wpływającymi na wady postawy są wrodzone wady układu kostno-mięśniowego lub schorzenia aparatu ruchu.
Brak dbałości o zdrowe nawyki są kolejnym aspektem, który wpływa na problemy z chodzeniem u dzieci. Warto od najmłodszych lat pokazywać dziecku, jak siedzieć, stać i chodzić, aby kręgosłup pozostał w jego naturalnej krzywiźnie.
Jakie wady stwierdza się najczęściej?
Wiele zależy od indywidualnego przypadku, jednak można wyróżnić trzy schorzenia, które występują najczęściej wśród najmłodszych. Jaki istnieje podział?
- Skolioza – schorzenie to powstaje w okresach najszybszego wzrostu dziecka, czyli między 6. a 24 miesiącem życia, 5. a 8. oraz 11. a 14. rokiem życia. Jest bocznym skrzywieniem kręgosłupa, które charakteryzuje się wykrzywieniami w postaci łuku na wysokości lędźwi, na odcinku piersiowym lub szyjnym. Najłatwiej zauważyć to schorzenie, patrząc na łopatki – będą one niesymetrycznie ułożone.
- Kifoza – ta wada postawy polega na zbytnim wygięciem kręgosłupa w tył na odcinku piersiowym.
- Lordoza – schorzenie to najczęściej występuje w postaci wygięcia kręgosłupa do przodu w odcinku lędźwiowym, pozostawiając uwypuklony brzuch. Zwykle powodem jest brak ruchu, krzywica, porażenie mięśni grzbietu lub zwichnięcie biodra.
Jak zapobiec powstaniu problemów z postawą?
Jak zostało już wspomniane, profilaktyka problemów z postawą jest kluczem do ich zapobiegnięcia. Właśnie dlatego warto przyjrzeć się, co można zrobić, aby zredukować możliwość ich powstania.
Przede wszystkim trzeba zadbać o codzienną porcję ruchu dla pociechy niezależnie od jego wieku. Warto się z nim bawić samemu, jak również zachęcić ją do grupowych zajęć z innymi dziećmi. Świetną myślą będzie tutaj zapisanie dziecka na basen, gdyż pływanie świetnie wpływa na mięśnie grzbietu i kręgosłup, pozwalając na ich sprawne,prawidłowe rozwinięcie.
Warto dbać o prawidłową dietę malucha, z czym łączy się jego waga. Pociecha z nadwagą może nie chcieć uprawiać sportu lub nawet bawić się z innymi dziećmi, czując się nieprzystosowane. W tym wszystkim nie można jednak zapomnieć, że warto dobrać odpowiednie biurko do pracy – należy dostosować odpowiednią wysokość blatu, jak i samego fotela do budowy ciała pociechy. Więcej na https://danielki.sklep.pl/kategoria/buty-profilaktyczne-dla-dziewczynek