panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne w gospodarstwie rolnym – fotowoltaika dla rolnika, sprawdź dotacje!

Gospodarstwa rolne, które specjalizują się w hodowli zwierząt, potrzebują dużo energii elektrycznej. Z tego względu coraz więcej właścicieli decyduje się wyposażyć budynki w panele fotowoltaiczne. Wynika to w coraz wyższych cen energii elektrycznej. Rolnicy muszą liczyć się z dużymi kosztami prądu, a nowoczesne gospodarstwo opiera się na efektywnych maszynach zasilanych elektrycznością.

Dużą zaletą montażu paneli słonecznych w gospodarstwie rolnym jest możliwość odliczenia 25% wartości inwestycji od podatku rolnego. Ponadto Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w 2019 roku wprowadził dotację „AgroEnergia”. Jest to program, który zapewnia dodatkowe środki zakup nowych źródeł ciepła i energii elektrycznej. O dofinansowanie montażu instalacji fotowoltaicznych w Gostyninie mogą się ubiegać rolnicy oraz osoby dzierżawiące nieruchomości rolne o powierzchni 1-300 ha. Wymogiem jest prowadzenie gospodarstwa rolnego przez co najmniej rok. Dotacjom podlegają panele słoneczne, instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła oraz magazyny energii.

Aby rolnik mógł uzyskać ulgę w podatku rolnym na fotowoltaikę, musi pokryć wszystkie koszty zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej. Jednak w przypadku brania udziału w programie “AgroEnergia” nie można odliczyć od podatku kosztów związanych z fotowoltaiką.

 

Wydajne i ekonomiczne panele fotowoltaiczne – Gostynin

Instalacje fotowoltaiczne można montować na dachu domu, budynków gospodarczych lub gruntach rolnych o gorszej klasie niż IV. Panele zakłada się na większości typów dachów, wyjątkiem są jedynie te pokryte eternitem. Dofinansowanie fotowoltaiki z rządowego programu “AgroEnergia” jest bezzwrotne. Wysokość dotacji zależy między innymi od mocy instalacji. Panele fotowoltaiczne w Gostyninie o mocy 10-30 kWp umożliwiają uzyskanie środków w kwocie maksymalnej zakładanej w regulaminie, czyli 20% inwestycji.

W przypadku fotowoltaiki o mocy 30-50 kWp dofinansowanie wynosi maksymalnie 13%. Energię elektryczną wytworzoną przez panele można wykorzystywać przez cały rok, zgodnie z bieżącymi potrzebami. Natomiast nadwyżki są magazynowane i wykorzystywane w okresie jesienno-zimowym. Instalacje fotowoltaiczne w Gostyninie są zabezpieczone przed wzrostem cen za energię elektryczną. Koszty związane z zakupem i montażem zwracają się rolnikom średnio w ciągu 7-10 lat. Fotowoltaika to sposób na lepsze zarządzanie oraz optymalizację kosztów związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego.

 

Korzyści montażu paneli fotowoltaicznych w Gostyninie:

  • niezależność energetyczna – fotowoltaika pozwala uzyskać niezależność od dostawców energii słonecznych,
  • korzyści finansowe – zaoszczędzone pieniądze za rachunki za energię elektryczną można przeznaczyć na rozwój gospodarstwa,
  • ochrona środowiska – panele fotowoltaiczne pomagają ograniczyć zanieczyszczenie środowiska naturalnego,
  • dodatkowe punkty PROW – montaż fotowoltaiki w gospodarstwie rolnym umożliwia uzyskanie dodatkowych 5 punktów podczas oceny wniosków o dotacje z PROW.