długi

Jak odzyskać długi? – windykacja należności

Na Twoim biurku piętrzą się nieopłacone faktury? Klienci ociągają się z płatnościami, a Ty nie masz jak pokryć swoich zobowiązań? Twoje telefony są ignorowane, podobnie jak maile? Jeśli nie masz już pomysłu, co zrobić, aby jak najszybciej odzyskać swoje pieniądze, nie wahaj się skorzystać z usługi windykacji należności. Masz prawo odzyskać swoją własność.

Windykacja należności – Kraków – jak to działa?

Zanim dojdzie do formalnej windykacji długu, muszą zostać podjęte kroki mające na celu polubowne zakończenie sprawy. Wśród nich widnieje nie tylko kontakt z dłużnikiem w celu zapytania, kiedy faktura zostanie opłacona. Konieczne jest wysłanie wezwania do zapłaty z zakreślonym terminem, np. 7 albo 14 dni wraz z podaniem konsekwencji braku opłaty w terminie. Pismo warto wysłać listem poleconym, aby mieć dowód jego nadania dla celów procesowych. Tę czynność może wykonać za Ciebie profesjonalna firma windykacyjna, która w razie braku spłaty długu w terminie podejmie odpowiednie środki prawne.

Proces windykacyjny rozpoczyna się od złożenia pozwu o zapłatę. Zazwyczaj będzie to postępowanie uproszczone, zakończone wydaniem nakazu zapłaty. Jeżeli jednak istnieje spór co do samej podstawy powstania długu, wówczas postępowanie będzie miało charakter standardowy. Oznacza to, że potrwa dłużej i będzie bardziej wymagające pod kątem procesowym, np. zajdzie konieczność przedłożenia dowodów w postaci dokumentacji lub zeznań świadków.

Windykacja należności, Kraków – czy jest skuteczna?

Profesjonalna windykacja należności w Krakowie daje Ci znacznie większe prawdopodobieństwo odzyskania pieniędzy. Już samo zredagowanie wezwania do zapłaty w odpowiedni sposób może skłonić dłużnika do uregulowania długu. To samo dotyczy pisma procesowego, jakim jest pozew o zapłatę. Profesjonalista przygotuje dokument tak, aby sąd nie wzywał Cię w celu jego korekty lub, co gorsza, nie odrzucił pozwu.

Niemniej skuteczność windykacji zależy także od wypłacalności samego dłużnika. Co to oznacza? Zgodnie z polskim prawem nie można dłużnika całkowicie pozbawić środków do życia. Konieczne jest pozostawienie takiej osobie minimum socjalnego, czyli pieniędzy na m.in. zakup żywności oraz opłatę za mieszkanie. Windykacja może także ulec skomplikowaniu, jeżeli dłużnik ogłosi tzw. upadłość konsumencką. Wówczas szczególnie warto skorzystać z usług firmy windykacyjnej, która zweryfikuje czy wniosek nie został zgłoszony jedynie w celu uniknięcia spłaty długów. Każdy stan faktyczny jest inny i wymaga odmiennego trybu postępowania. Firmy specjalizujące się w windykacji należności posiadają jednak stosowne wiedzę oraz doświadczenie. 

Windykacja należności, Kraków – koszty

Jaki jest koszt windykacji należności przez profesjonalną firmę? Zazwyczaj stanowi on procent od wyegzekwowanej kwoty. Oznacza to, że nic tak naprawdę nie tracisz, a jedynie zyskujesz możliwość odzyskania swoich pieniędzy w praktycznie 100%. Co się dzieje w przypadku niepowodzenia procesu windykacji? O tym stanowi zazwyczaj umowa, jaką podpiszesz z firmą. Niekiedy przedsiębiorstwa te nie pobierają żadnych opłat poza wskazanym już procentem od odzyskanej dla Ciebie kwoty.