Najlepsza lina holownicza – czyli jaka?

Awaria samochodu podczas podróży może niestety przydarzyć się każdemu kierowcy. W najgorszym wypadku będzie na tyle poważna, że dalsza jazda autem stanie się niemożliwa. Konieczne będzie wtedy przetransportowanie samochodu do najbliższego warsztatu. W takiej sytuacji można skorzystać z pomocy innego kierowcy i odholować auto do mechanika. Do holowania potrzeba będzie jednak odpowiednia linka. Na rynku dostępne są różne typy linek holowniczych. Jaką wybrać?

Jaka lina do holowania powinna znaleźć się w Twoim samochodzie?

Lina holownicza jest niezwykle przydatna i każdy kierowca powinien mieć ją w swoim bagażniku. Na rynku dostępne są różne rodzaje linek holowniczych. Różnią się one od siebie przede wszystkim wytrzymałością oraz zastosowaniem.

Pierwszy typ to linka holownicza pleciona. Wykonana jest ze skręconych włókien polipropylenowych. Linki tego typu są łatwo dostępne, a ich cena nie jest wysoka. Innym typem linki jest elastyczna linka holownicza. Jej cechą charakterystyczna jest to, że rozciąga się przy zwiększonym obciążeniu. Może wydłużyć się o kilka, a nawet kilkanaście centymetrów. Dzięki temu jest wytrzymalsza i odporniejsza. Linki holownicze elastyczne zapewniają zatem większe bezpieczeństwo podczas holowania. Wyróżnić trzeba jeszcze linkę holowniczą stalową. Cechuje się bardzo dużą sztywnością, w efekcie świetnie się spisuje przy holowaniu w warunkach dużego obciążenia. Może stanowić także bardzo dobre zabezpieczenie ładunku.

Na koniec wyróżnić trzeba jeszcze linkę holowniczą kinetyczną. Linkę tego typu produkuje się z poliamidu. Jest to materiał charakteryzujący się dużą rozciągliwością oraz odpornością na zrywanie. Dlatego linki kinetyczne najczęściej wykorzystywane są do wydobywania aut osobowych i ciężarowych z rowów, zasp czy z błota. Nie jest to jednak linka, którą stosować można do typowego holowania samochodu po miejskich drogach.

Długość liny holowniczej

Wybierając linkę holowniczą, szczególną uwagę zwrócić należy na jej długość. Lina do holowania nie może być ani zbyt krótka, ani zbyt długa. Jeśli linka będzie zbyt krótka, kierujący autem holowanym będzie miał ograniczoną widoczność, co pozostawi mu zbyt mało czasu na reakcję. Taka sytuacja mogłaby doprowadzić do stłuczki. Holowanie może być niebezpieczne także w sytuacji, w której linka będzie zbyt długa. Inni uczestnicy ruchu będą mieli problem z wyprzedzaniem obu pojazdów: holującego i holowanego.

Jaką długość powinny mieć zatem linki holownicze samochodowe? Jeśli w aucie sprawny jest jeden układ hamulcowy, to możliwe jest zastosowanie połączenia sztywnego. W takim przypadku sprawdzi się linka o długości 3 metrów. Jeśli natomiast w samochodzie sprawnie działają dwa układy hamulcowe, możliwe jest zastosowanie linki holowniczej o długości od 4 do 6 metrów. Odpowiednia odległość między samochodami ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Podczas samego holowania trzeba pamiętać, że na środku linki musi znajdować się chorągiewka w kolorze czerwonym.

Jaka linka holownicza będzie najlepsza?

Jak widać, na rynku dostępne są różne linki holownicze o różnej długości. Podczas zakupów pod uwagę wziąć należy kilka istotnych parametrów. Pierwszym z nich jest udźwig. Do jego określenia konieczna jest znajomość masy samochodu. Jeśli auto ważny ponad tonę, wybrać należy linkę o maksymalnym udźwigu do 2 ton. Dla większego bezpieczeństwa można oczywiście wybrać linkę o większym udźwigu, np. 3–3,5 tony.

Drugim ważnym parametrem jest materiał, z jakiego została wykonana. Linka czy taśma holownicza może być produkowana z różnych materiałów. Najczęściej są to polipropylen lub materiały sztuczne. Dobrym rozwiązaniem jest wybór dodatkowo wzmocnionej linki. Istotne jest także, aby uchwyt linki holowniczej cechował się odpowiednią wytrzymałością, dlatego powinien być wykonany z dobrej jakości stali. Dzięki temu sprawdzi się także w przypadku dużych obciążeń

Ważne jest, aby tego typu akcesoria transportowe kupowane były w sprawdzonym i renomowanym sklepie – na przykład w sklepie Agri Truck.

.