Montażownica do opon – jaka najlepsza do warsztatu?

Trudno jest sobie wyobrazić profesjonalny warsztat samochodowy bez montażownicy opon. Na rynku dostępne są różne rodzaje tego urządzenia. Wybór uzależniony powinien być od konkretnych potrzeb, możliwości oraz warunków, jakie panują w warsztacie. Ważne jest, aby wybór modelu zawsze był dobrze przemyślany. Czym zatem konkretnie kierować się przy wyborze montażownicy opon?

 

Jaka montażownica do opon będzie najlepsza?

 

Jak wspomniano, na rynku dostępne są różne rodzaje montażownic do opon. Wśród nich wymienić można kilka, które stosowane są najpowszechniej. Mowa tu o modelach tradycyjnych, niestandardowych oraz o tzw. kombajnach. Montażownice wykorzystywane są do niemal wszystkich popularnych typów opon. Ich konstrukcja charakteryzuje się odchyloną wstecznie lub na bok kolumną, która wyposażona jest w stopkę montażową. Za jej pomocą oraz łyżki przeprowadza się montaż i demontaż. Tradycyjna montażownica opon wyposażona jest także w zbijak. Element ten służy do ich przemieszczania poza obręb rantów felg. Są one bowiem chwytane w odpowiedni sposób pod kątem materiału, z którego zostały wykonane. Przykładowo felgi aluminiowe trzymane są za część zewnętrzną, a stalowe za wewnętrzną.

Jeśli chodzi o montażownice niestandardowe, to w taki sposób określić można wszystkie modele, których konstrukcja różni się od tych tradycyjnych. Są to urządzenia masywniejsze i przeznaczone głównie do większych i cięższych opon. Mowa tu m.in. o oponach Run Flat oraz oponach niskoprofilowych. W przypadku montażownic niestandardowych zbijak zastąpiony został rolkami dociskowymi. Dodatkowo stopka posiada tzw. system LL. Dzięki temu nie ma tu konieczności korzystania z łyżek. Wśród montażownic do opon wyróżnić można jeszcze tzw. kombajny. Tego typu urządzenie znacznie różni się od tych tradycyjnych i niestandardowych. Zamiast stopki wyposażone jest w specjalnych uchwyt, dzięki któremu nie ma konieczności stosowania łyżek montażowych. Takie rozwiązanie zapewnia większe bezpieczeństwo i redukuje ryzyko uszkodzenia opon i felg. Tego typu urządzenie często określane jest jako automatyczna montażownica do opon. Wiele procesów oraz czynności jest tu bowiem zautomatyzowana.

 

Wybór montażownicy do opon

 

W związku z tym, że dostępne montażownice różnią się od siebie pod wieloma względami, to wybór konkretnego modelu często nie jest łatwy. Warto jednak wziąć pod uwagę kilka istotnych parametrów. Po pierwsze, sprawdzić należy zakres obsługiwanego ogumienia. Drugi ważny czynnik to moc siłownika zbijaka. To ważne zwłaszcza wtedy, kiedy planuje się częstą pracę z twardymi oponami. Trzeci istotny czynnik to grubość kolumny montażowej. To ona odpowiedzialna jest za wytrzymałość montażownicy oraz montaż i demontażu opon.

 

Montażownica do kół powinna posiadać także odpowiednio wysoką kolumnę. Poza tym, zastanawiając się, jaką wybrać, warto wziąć pod uwagę opinie innych użytkowników, dostępność części zamiennych oraz to, czy urządzenie posiada możliwość rozbudowy. To ostatnie ma bardzo ważne znaczenie. Wraz z upływem czasu warsztat może się rozwijać. Być może konieczne będzie wówczas, aby za pomocą posiadanego urządzenia móc realizować dodatkowe usługi związanie z naprawą i wymianą opon.

 

Zakup montażownicy opon

 

Istotne jest nie tylko to, jaką montażownicę do opon się kupuje, ale także to, gdzie takiego zakupu się dokonuje. Na rynku funkcjonuje wiele specjalistycznych firm oferujących montażownice i inne urządzenia dla warsztatów samochodowych. Aby być zadowolonym, pamiętać trzeba, aby zakup urządzenia zawsze zrealizowany był w sprawdzonym i renomowanym sklepie. Przykładem może być tu sklep.tiptopol.pl. Dokonując zakupu w takim miejscu, można mieć pewność, że montażownica cechować będzie się wysoką jakością, niezawodnością i długą żywotnością. Niezależnie od tego, czy będzie to ręczna montażownica do opon, czy automatyczna.