Jak wynająć samochód bez karty kredytowej?

Wypożyczanie samochodów z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Z możliwości tej korzystają przede wszystkim ci, którzy nie posiadają własnego samochodu lub przebywają w danym miejscu jedynie czasowo. Zdecydowana większość wypożyczalni wymaga od klienta posiadanie karty kredytowej. Czy wynajem samochodu bez karty kredytowej jest w ogóle możliwy? Jeśli tak, to na jakich zasadach?

 

Jak wynająć samochód?

Na początku warto zastanowić się, jakie w ogóle dokumenty będą potrzebne do tego, aby wynająć samochód? Klient musi posiadać przede wszystkim prawo jazdy – jest to warunek konieczny. Niektóre wypożyczalnie wymagają, aby prawo jazdy było ważne przynajmniej od roku, niemniej jednak nie jest to regułą. Zarówno w Polsce, jak i w krajach Unii Europejskiej, wystarczy zwykłe, krajowe prawo jazdy. Jeśli jednak mowa o wynajmie samochodu na przykład w Stanach Zjednoczonych, to będzie potrzebne międzynarodowe prawo jazdy, które ważne jest do trzech lat. Klient, chcąc wypożyczyć samochód, musi również legitymować się ważnym dokumentem tożsamości. W Polsce wystarczy dowód osobisty, jednak za granicą konieczny może okazać się paszport. Ostatnim, wymaganym dokumentem, jest właśnie karta kredytowa. Wynajem samochodu bez karty kredytowej w Polsce jest oczywiście możliwy, jednak cała procedura jest nieco bardziej skomplikowana.

 

Jak wynająć auto bez karty kredytowej?

Osoby, które zastanawiają się nad wynajmem auta bez karty kredytowej, muszą mieć świadomość, że będzie od nich wymagany swego rodzaju depozyt. Karta kredytowa chroni bowiem wypożyczalnię samochodów przed ewentualnymi kosztami napraw, które zgodnie z umową będzie musiał pokryć klient. Co więcej, jeśli nie zwróci on samochodu w ustalonym terminie, wypożyczalnia będzie miała prawo do odzyskania należności z jego karty kredytowej. Jak widać, kwestia posiadania karty kredytowej jest ważna przede wszystkim z punkt widzenia samem wypożyczalni, a niekoniecznie klienta. Najprościej byłoby więc po prostu zwrócić się do banku z wnioskiem o wydanie karty kredytowej. Niemniej jednak jest to po pierwsze kosztowne (za kartę trzeba bowiem uiszczać odpowiednie opłaty, najczęściej co miesiąc) oraz w wielu przypadkach na dłuższą metę po prostu niepotrzebne.

 

Przy jednorazowym wynajmie samochodu, osoby które nie posiadają karty kredytowej, powinny pomyśleć o innych rodzajach zabezpieczeń. Jednym z nich jest zablokowanie środków na karcie debetowej, którą dziś posiada niemal każdy. Warunkiem jest oczywiście posiadanie określonej kwoty pieniędzy, która ma zostać zamrożona, na rachunku. Innym sposobem jest ustanowienie depozytu za pomocą karty prepaid, czy też karty wielowalutowej. Co ciekawe, obecnie niewiele wypożyczalni przyjmuje jako depozyt gotówkę. Jest ona bowiem problematyczna, głównie w kontekście odpowiedniego zabezpieczenia i przechowywania. Niemniej jednak niektóre wypożyczalnie wciąż pozwalają swoim klientom na dokonywanie zastawu w formie gotówkowej, choć należy przygotować się wtedy na wypłacenie dosyć dużej sumy pieniędzy z bankomatu. Nie oznacza to, że na karcie kredytowej czy debetowej zamrażana jest mniejsza ilość gotówki – wręcz przeciwnie, jednak wirtualny pieniądz nie jest dla klienta tak „odczuwalny”, jak pieniądz w formie papierowej.

 

Z kartą czy bez?

Wynajem samochodu bez karty kredytowej nie jest niemożliwy, lecz nie każda wypożyczalnia akceptuje inną formę zastawu. Najlepszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z wybranym punktem i dopytanie o szczegóły. Nie jest regułą, że wypożyczalnie w dużych miastach akceptują jedynie karty kredytowe, natomiast w mniejszych – niekoniecznie. Przykładowo, wypożyczalnia samochodów Bytom może stawiać swoim klientom surowsze warunki, niż wypożyczalnia samochodów w Warszawie. Wszystko zależy więc od polityki konkretnej firmy. Obecnie na rynku działa bardzo wiele wypożyczalni samochodowych, dlatego warto poszukać takiej, która spełnia oczekiwania klienta, a także dopasowuje się do jego możliwości, w tym możliwości ustanowienia odpowiedniego zabezpieczenia.