Chip tuning – co to jest i na czym polega?

Chip tuning silnika to coraz częściej praktykowana modyfikacja samochodu, która polega na przeprogramowaniu jednostki sterującej silnika, aby motor cechował się lepszymi osiągami i poprawioną wydajnością. ECU odpowiada za zarządzanie wieloma systemami pojazdu, szczególnie w nowszych samochodach. Właśnie dlatego, zmiana jego parametrów przynosi szereg zauważalnych efektów.

 

Chip tuning – co to jest i co warto o nim wiedzieć?

To co daje chip tuning, w dużej mierze zależy od indywidualnych potrzeb klienta. Modyfikacja może być zorientowana na zwiększenie mocy silnika i poprawę czysto sportowych właściwości lub na zmniejszenie zużycia paliwa, co na pewno docenią właściciele flot. Ten drugi wariant nosi nazwę eco tuning.

 

Za co odpowiada ECU? W zależności od modelu i wersji samochodu, ECU może sterować sporym zakresem różnych systemów, ma czynny wpływ na działanie takich elementów jak: automatyczna skrzynia biegów, wtrysk paliwa i komponowanie mieszanki, system stabilizacji pojazdu, system zarządzania prędkością i inne. Wszystkie one mają kluczowe znaczenie w funkcjonowaniu Twojego pojazdu.

 

Jak wygląda chip tuning?

Chip tuning to prosta i bezpieczna oraz niezwykle skuteczna metoda elektronicznego tuningu właściwości silnika. Zabieg tego typu pozwala na zwiększenie mocy i momentu obrotowego silnika, a także podnosi komfort jazdy i sprawność jednostki napędowej. Jak uzyskać takie obiecujące efekty? Aby to zrozumieć, najpierw należy poznać na czym tak właściwie polega chip tuning.

 

ECU reaguje na bodźce otrzymywane z czujników pojazdu w celu dostosowania parametrów silnika do aktualnych warunków. Chip tuning w dużej mierze polega na ingerencji w sygnały wysyłane do jednostki sterującej, aby jego reakcja na nie, była inna niż w przypadku ustawień fabrycznych. Efektem tego może być na przykład zwiększenie prędkości maksymalnej lub poprawa przyspieszenia pojazdu. Tym sposobem można wpłynąć na osiągi samochodu bez konieczności modernizacji mechanicznych elementów. Po początkowych kosztach modyfikacji ECU i zestrojenia silnika do jego najbardziej optymalnej wydajności, wkrótce dostrzeżesz napływ oszczędności, które wiążą się z tym zabiegiem. Po przeprowadzeniu chip tuningu polegającego na poprawie ekonomii użytkowania pojazdu, Twój samochód będzie cechował się mniejszym zużyciem paliwa, a jego silnik będzie działał bardziej płynnie.

 

O czym należy pamiętać?

Przeprogramowanie ECU da Twojemu samochodowi znacznie lepsze osiągi. Jednak efektem ubocznym może być wymóg przeprowadzenie innych zmian. Wszystkie elementy dane pojazdu są zaprojektowane z myślą o docelowym przeciążeniu i mocy. Oznacza to, że poprawa osiągów samochodu wiąże się z potrzebą wymiany niektórych elementów.

 

Zmiany w programach ECU mogą mieć potencjalnie negatywny wpływ na niezawodność pojazdu. Odchudzenie mapy paliwowej wpłynie na zwiększenie mocy, jednak może być przyczyną błędów w układzie paliwowym i zwiększonej temperatury pracy. Jeśli chip tuning Białystok będzie dostrojony nieprawidłowo, skutkiem może być poważne uszkodzenie silnika. Właśnie dlatego, prace tego typu należy powierzać doświadczonym profesjonalistom.

 

Profesjonalny chip tuning Białystok

Dostęp do ECU w Twoim pojeździe pod postacią portu diagnostycznego zazwyczaj jest umieszczony pod deską rozdzielczą. Ingerencja w jego działanie i możliwość przeprogramowania wymaga specjalistycznych narzędzi i umiejętności. Zlecenie modyfikacji profesjonalnemu warsztatowi, który specjalizuje się w pracach tego typu, to gwarancja uzyskania pożądanego efektu i bezpieczeństwa, poprzez eliminację ryzyka błędów. Fachowcy z Motocentrum24 doskonale znają się na dziedzinie chip tuningu, dlatego bez obaw możesz powierzyć im swój samochód.

 

Chip tuning – ile kosztuje?

Cena profesjonalnej modyfikacji będzie się różnić w zależności od modelu, rodzaju silnika, mocy, oraz efektu końcowego. Właśnie dlatego nie można ustalić średniego kosztu zabiegu tego typu. Najtańsze warianty chip tuningu mogą kosztować w okolicach 1000 zł. W Przypadku mocniejszych samochodów i bardziej zaawansowanych zmian, cena modyfikacji może przekroczyć 3000 zł.