Jak sprowadzić auto z Holandii?

Polacy od wielu lat z chęcią sprowadzają samochody z zagranicy. Jest to bowiem okazja to zakupu auta w bardzo dobrym stanie w atrakcyjnej cenie. Jednym z krajów, z którego auta sprowadza się dość często, jest Holandia. Wynika to z faktu, iż auta te cechuje bardzo dobry stan techniczny oraz przejrzysta historia użytkowania. Nie bez znaczenia jest również to, że procedury związane ze sprowadzeniem samochodu z Holandii nie są skomplikowane. Jak zatem sprowadzić samochód z kraju „Oranje”?

Jak znaleźć dobry samochód w Holandii?

Jak wspomniano, auta sprowadzane z Holandii charakteryzują się bardzo dobrym stanem technicznym. Wynika to m.in. z tego, iż w kraju tym drogi są w doskonałym stanie. To wpływa na zdecydowanie mniejsze zużycie aut. Samochód z Holandii można zakupić na dwa sposoby. Pierwszym jest zakup na miejscu w Polsce. Wiele firm i komisów sprowadza auta z tego kraju do Polski i wystawia na sprzedaż. Drugi sposób to samodzielne wyszukiwanie auta w Holandii. Najpierw można poszukać ciekawych ofert na holenderskich serwisach internetowych z ogłoszeniami. W momencie kiedy znajdzie się ciekawą i atrakcyjną ofertę można telefonicznie bądź mailowo porozmawiać o szczegółach z właścicielem. Na koniec wystarczy udać się na miejsce i zakupić samochód. Jest jeszcze jedno rozwiązanie, które zdecydowanie jest najwygodniejsze. Na polskim rynku działają firmy wyszukujące samochody w Holandii wedle potrzeb i oczekiwań klienta, a następnie je sprowadzają. Przykładem takiej firmy jest Autotesto. To rozwiązanie pozwala na zaoszczędzenie niemałej ilości czasu. Oczywiście zanim zakupi się samochód z Holandii, należy je dokładnie sprawdzić. Jak sprawdzić auto z Holandii? Przebieg samochodu można łatwo sprawdzić na holenderskiej stronie Państwowej Służby Ruchu Drogowego.

Sprowadzenie samochodu z Holandii

Zakup samochodu z Holandii musi być udokumentowany fakturą lub umową kupna – sprzedaży. Pamiętać trzeba, że do rejestracji auta w Polsce konieczne będzie przetłumaczenie umowy na język polski. Po podpisaniu umowy holenderski właściciel auta zobowiązany jest przekazać dowód rejestracyjny (ten przypomina kartę bankomatową, a nie ja w Polsce książeczkę), kartę pojazdu oraz dokument NAP (Nationale Auto Pass), czyli dokument poświadczający przebieg samochodu. Zakupiony samochód sprowadzić można do Polski na dwa sposoby. Można to zrobić na lawecie lub samodzielnie nim przyjechać. Jeśli planuje się samodzielnie przyjechać autem do Polski, to należy go wcześniej wyrejestrować w holenderskiej Państwowej Służbie Ruchu Drogowego. Urząd wyda wówczas tablice wywozowe, które ważne będą przez 14 dni.

Formalności związane ze sprowadzeniem samochodu z Holandii

Wiedząc już, jak sprowadzić auto z Holandii przejść można to tematu załatwienia wszystkich niezbędnych formalności. Mowa tu o akcyzie, przeglądzie oraz tłumaczeniu potrzebnych dokumentów. Przyjazd samochodem do Polski to bowiem nie koniec procedury. W pierwszej kolejności wymagane jest opłacenie akcyzy. Obecnie obowiązują dwie stawki akcyzowe. Wartość akcyzy uzależniona jest od pojemności silnika. Na opłacenie akcyzy ma się 30 dni. Kolejny krok to przetłumaczenie wymaganych dokumentów. Są to dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu w Polsce. Przetłumaczyć należy dowód rejestracyjny, umowę kupna – sprzedaży lub fakturę oraz kartę pojazdu. Pamiętać trzeba, że tłumaczenie wykonać musi tłumacz przysięgły. Sprowadzone auto z Holandii musi także przejść w Polsce badanie techniczne. Bez przeglądu technicznego rejestracja w Polsce nie będzie możliwa. Na koniec nie można zapomnieć o ubezpieczeniu sprowadzonego z Holandii pojazdu.

Samochody z Holandii cieszą się w Polsce sporą popularnością. Przede wszystkim ze względu na ich bardzo dobry stan techniczny. Dużą zaletę sprowadzenia auta właśnie z tego kraju jest możliwość łatwego sprawdzenia historii i przeglądu. Co ważne, nie trzeba zajmować się tym samodzielnie. Można to zlecić choćby wspomnianej już firmie specjalizującej się w wyszukiwaniu i sprowadzaniu aut z Holandii.