rękawiczki medyczne

Czym różnią się rękawiczki winylowe od lateksowych?

W ostatnich czasach dużo mówi się o zachowaniu higieny. Nie tylko w przypadku zakładów pracy, ale również życia codziennego. Dlatego też rękawiczki stały się tak mocno pożądanym produktem, m.in. rękawiczki lateksowe jednorazowe w madens.pl stanowią coraz chętniej kupowane środki higieniczne. Aczkolwiek, jeżeli mowa o produktach jednorazowych, to lateks nie jest jedynym wyborem. Do wyboru są również rękawiczki winylowe, a także nitrylowe. Czym różnią się od siebie poszczególne produkty? Co najlepiej kupić? Czas znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Rękawiczki winylowe

Odpowiedź na to, czym różnią się rękawiczki winylowe a lateksowe, będzie można poznać, zapoznając się szczegółowo z obydwoma produktami. Na pierwszy ogień idzie winyl.

Rękawiczki tego typu są tworzone na bazie polichlorku winylu, czyli popularnego PVC. Tak, bystre osoby spostrzegą, że tym samym skrótem oznacza się… stolarkę okienną. Jednak nie o niej będzie aktualnie mowa, ale o jednorazowych rękawiczkach. Zdecydowaną zaletą tego rodzaju rękawic jest to, że doskonale radzą sobie w przypadku preparatów mających w składzie substancje tłuszczowe. Jednak jeżeli ktoś na tej podstawie miałby dokonać porównania rękawiczek lateksowych a winylowych – to niestety, ale te pierwsze zdecydowanie przegrywają.

Rękawiczki winylowe nie przylegają ściśle do skóry. Należy to rozpatrywać jako zaletę oraz… wadę. To tak naprawdę kwestia indywidualna, ponieważ nie każda osoba jest zwolennikiem czegoś, co mocno przykleja się do naskórka. Zresztą, nie wszyscy odczuwają komfort, jeżeli chodzi o elastyczne, mocno przylegające rękawiczki lateksowe. Tym bardziej, jeżeli mowa o osobach, których skóra reaguje alergicznie na tego typu materiał. Lepiej pozostawić sobie nieco więcej luzu, pozwalając naskórkowi na swobodną cyrkulację powietrza. Aczkolwiek niekiedy może to powodować przedostanie się substancji niebezpiecznych bezpośrednio na skórę człowieka.

Winyl to materiał dedykowany w szczególności dla alergików. Jest bardzo przyjemny w dotyku oraz dostępny w wersji pudrowej lub bezpudrowej. Bez problemu można je założyć – niezależnie od tego, czy zostały wypełnione pudrem.

Rękawiczki lateksowe

Czas na to, aby pokazać, jak postrzegać rękawice winylowe a lateksowe. Drugi rodzaj produkuje się na bazie kauczuku syntetycznego lub naturalnego. Dzięki temu jest on zdecydowanie bardziej odporne, jeżeli chodzi o uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo lepiej przylega do dłoni, co też wskazane jest w przypadku wielu czynności z wykorzystaniem niebezpiecznych substancji. Minusem jest to, że materiał bazowy wywoływać może reakcje alergiczne. Zdarza się to rzadko, ale niektórzy wykazują nadwrażliwość na lateks, dlatego też należy samodzielnie zadbać o bezpieczeństwo swoich rąk.

Rękawiczki lateksowe dzięki temu, że tak ściśle przylegają do dłoni, nie krępują ruchów. Pozwalają na zachowanie precyzji, która jest tak ważna, m.in. przy wykonywaniu operacji i zabiegów medycznych. Z drugiej jednak strony – jeżeli ktoś ma wilgotne dłonie, np. od potu, może mieć chwilowy problem z ich zdjęciem i ponownym założeniem. W takich momentach warto wybrać te rękawice lateksowe, które zawierają w sobie środek pudrujący. Może on jednak wywoływać podrażnienia, dlatego producenci zapewniają również pary w wersji bezpudrowej. Niestety, ale lateks wchodzi w reakcję z różnego rodzaju rozpuszczalnikami, dlatego, jeżeli ktoś chce być pewny tego, że okrycie dłoni nie rozpuści się podczas wykonywania czynności z użyciem odczynników, powinien zmienić lateksowe rękawiczki na inne.

Zdecydowaną zaletą, która sprawia, że tak duża ilość osób decyduje się na ich użycie, jest to, iż lateks cechuje się biodegradowalnością w przeciwieństwie do polichlorku winylu. Nie ma więc obaw o to, że tego typu rękawiczki długo będą zalegać na wysypiskach śmieci.

Które z tych rękawiczek wybrać? Wszystkie cechy powinny być rozpatrywane indywidualnie. Wśród nich najważniejsze aspekty dotyczące wybory odpowiedniej pary, stanowią bezpieczeństwo oraz ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej.