Czym jest sprzęt poleasingowy? Monitory, laptopy, komputery, drukarki
Inwestowanie w sprzęt komputerowy często wiąże się z bardzo dużymi wydatkami, o czym doskonale wiedzą użytkownicy pecetów. Oprócz jednostki centralnej należy także zadbać o dobrej jakości myszkę, klawiaturę czy nagłośnienie. Jednak bez wątpienia najważniejszym akcesorium jest monitor. Bez niego korzystanie z komputera byłoby po prostu niemożliwe.
Jednak zakup nowego ekranu często jest wydatkiem, na który nie każdy może sobie pozwolić. Nic więc dziwnego, że użytkownicy szukają oszczędności w postaci monitorów poleasingowych. Niektórzy bardzo chętnie korzystają z tej opcji, natomiast inni wykazują obawy co do sprawności takiego sprzętu. Czy jest to opłacalne i bezpieczne rozwiązanie? Czy warto kupić monitor poleasingowy?
Czym jest sprzęt poleasingowy? Monitory, laptopy, komputery, drukarki
Przed odpowiedzią na pytanie, czy warto kupić monitor poleasingowy, trzeba wyjaśnić samo pojęcie sprzętu poleasingowego. Jest to rozwiązanie bardzo często wykorzystywane przez duże korporacje oraz przedsiębiorstwa, gdzie potrzeba do pracy dużej ilości sprzętu IT. Sprawia to, że zakup takiego wyposażenia wiąże się z bardzo dużym wydatkiem i rzadko kiedy się opłaca. Takie firmy często decydują się więc na podpisanie umowy leasingowej.
Leasingodawca udostępnia leasingobiorcy sprzęt, za którą ten co miesiąc płaci ratę. Po zakończeniu usługi osoba korzystająca z urządzenia otrzymuje nowy sprzęt, natomiast stary trafia z powrotem do leasingodawcy, a ten następnie udostępnia go na rynek wtórny. Właśnie tam jest oferowany jako poleasingowy.
Monitor poleasingowy – czy warto się na niego decydować?
Największą zaletę sprzętów poleasingowych stanowi oczywiście ich przystępna, niska cena. Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego warto zainwestować w sprzęt z drugiej ręki. Jakie są więc inne zalety kupowania monitorów poleasingowych?
Jedną z głównych korzyści jest fakt, że większość obecnych na rynku sprzętów pochodzi od renomowanych, zachodnich firm. Wiąże się to więc z wieloma korzyściami, jakie zyskuje kupujący. Monitory poleasingowe, które można spotkać na rynku sprzętów z drugiej ręki, pochodzą najczęściej od takich firm jak Dell, Lenovo czy LG. Oznacza to więc, że kupujący zyskuje solidny, niezawodny sprzęt, który będzie mu służył jeszcze kilka lat.
Sprzęty, które można spotkać na rynku poleasingowym, mają zwykle nie więcej niż kilka lat. Natomiast korporacje najczęściej decydują się na podpisywanie umów na okres 2-3 lat. Oznacza to więc, że jeżeli monitor był oczywiście użytkowany w prawidłowy sposób, za niewielką cenę można otrzymać bardzo dobry sprzęt.
Ponadto korporacje często decydują się zapewnić swoim pracownikom modele z górnej półki. Oznacza to, że monitory poleasingowe odznaczają się bardzo dobrymi parametrami technicznymi i mają dużą przekątną ekranu (23-24 cale).
Warto pamiętać o tym, że zanim sprzęt trafi do dystrybucji poleasingowej, jest zwykle poddawany testom jakościowym. Przeprowadzają je eksperci, dzięki czemu kupujący ma pewność, że wybiera sprzęt z najwyższej półki oraz w dobrym stanie technicznym. Bardzo często sklepy zajmujące się sprzedażą monitorów poleasingowych udzielają także gwarancji na każde zakupione urządzenie.
Na co zwracać uwagę przy zakupie monitora poleasingowego?
Monitory odznaczają się różnymi parametrami technicznymi. Warto więc zdecydować się na wybór takiego sprzętu, który najlepiej będzie odpowiadał preferencjom użytkownika. W zależności od tego, czy monitor jest potrzebny do pracy, projektowania grafiki, czy do celów prywatnych, należy zwracać uwagę na konkretne parametry techniczne.
Najważniejszym czynnikiem, na jaki warto zwrócić uwagę przy wyborze poleasingowego monitora, jest przekątna matrycy. Do podstawowych zadań biurowych, takich jak praca w edytorze tekstu czy arkuszu kalkulacyjnym ekran o przekątnej 19-21 cali w zupełności wystarczy. Z kolei jeżeli sprzęt będzie używany do projektowania grafiki, grania czy oglądania filmów, znacznie lepiej sprawdzą się większe monitory o panoramicznych proporcjach 16:9 lub 16:10.
W kwestii rozdzielczości standardem jest już dzisiaj Full HD, czyli 1920 × 1080. Warto też zwrócić uwagę na rodzaj matrycy. Użytkownik do wyboru ma egzemplarz matowy, która odbija mniej światła, oraz błyszczący, dużo lepiej oddający kolory.