komar

Czym jest odkomarzanie?

Letnia pora roku wiążę się zwykle ze wzmożoną aktywnością poza domem. Relaks w ogrodzie, spacer po lesie, czy ognisko nad jeziorem to tylko niektóre z form spędzania wolnego czasu podczas wakacji. Możliwość odczuwania pełni komfortu w tym okresie skutecznie utrudniają komary, które pojawiają się zarówno w obszarach wiejskich, jak i miejskich. Jednym z najskuteczniejszych sposobów radzenia sobie z uciążliwą plagą komarów jest usługa odkomarzania. Kielce to jedno z wielu miejsc w Polsce, w których można skorzystać z usług firm zajmujących się realizacją usług w tym zakresie. Czym tak naprawdę jest odkomarzanie? Czy jest ono bezpieczne?

Na czym polega odkomarzanie? | Kielce

Odkomarzanie to działanie polegające na rozpylaniu specjalnej substancji czynnej, która osiada na roślinach, zabijając dorosłe osobniki komarów, lub skutecznie utrudniając ich cykl rozwojowy. Owady te uwielbiają zacienione, wilgotne i pokryte roślinnością przestrzenie. To właśnie w tych miejscach aplikowane są odpowiednie preparaty. Istnieją dwie, najczęściej stosowane metody odkomarzania. Zamgławianie ULV polega na rozprowadzaniu środków chemicznych za pomocą specjalistycznego sprzętu, który dystrybuuję delikatną mgiełkę o wielkości od 10 do 50 mikronów. Dzięki takiemu rozwiązaniu substancja dociera do trudno dostępnych miejsc, wpływając pozytywnie na aspekt skuteczności i trwałości działania. Kolejną metodą radzenia sobie z uciążliwymi krwiopijcami jest zamgławianie termiczne. Polega ono na dystrybucji gorących kropelek mgły, która ma zdolność unoszenia się w powietrzu przez określony czas. W tracie trwania tego procesu, cząsteczki substancji zmniejszają swoją wielkość i osiadają na pryskanych przestrzeniach.

Odkomarzanie w Kielcach – czy to bezpieczne?

Aplikacja substancji chemicznych, które zabijają komary, budzi często pewne wątpliwości. Osoby zastanawiające nad skorzystaniem z usług danej firmy obawiają się, że rozpylenie preparatów może negatywnie wpłynąć na kondycję roślin. Konsumenci boją się również, że obecność substancji na liściach powoduje wymieranie nie tylko uciążliwych komarów, ale i innych, pożytecznych gatunków owadów, tj. pszczoły, czy osy. Pojawia się również pytanie – czy składniki zawarte w składzie substancji nie są szkodliwe dla zdrowia człowieka?

Warto wiedzieć, że poprawnie przeprowadzony proces odkomarzania nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia. Po zakończonej usłudze należy bezwzględnie stosować się do zaleceń pracowników firmy i odczekać odpowiednią ilość czasu przed przystąpieniem do prac, czy aktywności w ogrodzie. Każda, rzetelnie wykonująca usługę firma zdaje sobie sprawę, że odkomarzanie nie wolno wykonywać w okresie prewencji pszczół. Rozpylanie preparatów w południowych godzinach to nieracjonalne działanie, ponieważ to właśnie wtedy pszczoły wykazują największą aktywność w ogrodzie. Doświadczone firmy doskonale wiedzą, jak dostosować termin wykonania usługi odkomarzania. Biorą pod uwagę nie tylko porę roku i porę dnia, ale także warunki atmosferyczne.