Czy franczyza się opłaca?

Praca na etacie nie dla wszystkich okazuje się być w pełni zadowalająca. Niemniej jednak założenie własnej działalności gospodarczej oznacza podjęcie sporego ryzyka. Rozwiązaniem pośrednim wydaje się być franczyza. Czy rzeczywiście się opłaca?

 

Czym jest franczyza?

 

Na początku warto zastanowić się, czym w ogóle jest owa franczyza. Otóż w sensie prawnym jest to umowa, która łączy dwie strony – franczyzodawcę oraz franczyzobiorcę. Franczyzodawca to podmiot, który już prowadzi działalność gospodarczą. Udostępnia on franczyzobiorcy pomysł na biznes, logo, nazwę firmy oraz pomaga w otwarciu i rozkręcenie swojego punktu handlowego lub usługowego. Co więcej, franczyza sama w sobie nie wymaga od franczyzobiorcy zbyt dużych nakładów kapitału. Często wystarczy kilka do kilkunastu tysięcy, aby rozkręcić swój własny biznes. W zamian za pomoc w otwarciu działalności, franczyzobiorca zobowiązuje się płacić franczyzodawcy określoną w umowie kwotę. Zwykle prezentuje ona pewien procent od przychodów franczyzobiorcy, jednak w praktyce ustalenia dotyczące wynagrodzenia franczyzodawcy zależą wyłącznie od ustaleń obu stron. W modelu franczyzy można prowadzić różnego typu punkty handlowe oraz usługowe. Najczęściej we franczyzę bierze się sklepy spożywcze, odzieżowe czy meblowe. W ramach franczyzy działa też wiele salonów kosmetycznych, fryzjerskich czy nawet przychodni.

 

Czy franczyza się opłaca?

 

Franczyza jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chciałyby założyć własną działalność gospodarczą, jednak nie mają pomysłu na biznes, wysokiego kapitału bądź nie chcą podejmować dużego ryzyka. W modelu franczyzy chętni otrzymują to, czego najbardziej brakuje początkującym przedsiębiorcom. Niektórzy franczyzodawcy pozwalają swobodnie kierować rozwojem własnej firmy, inni zaś wymagają przestrzegania określonych standardów. Wszystko zależy od tego, z kim konkretnie zdecyduje się współpracować franczyzobiorca. Do punktów franczyzowych bardzo chętnie zaglądają klienci – znają już oni bowiem daną markę, w związku z czym franczyzobiorca nie musi podejmować specjalnych działań, aby wypromować swoją firmę. Oczywiście reklama jest niezmiernie istotna w każdym przypadku, niemniej jednak początkujący przedsiębiorcy doskonale wiedzą, jak trudno się przebić, dotrzeć do klienta i wyrobić sobie dobrą markę. Pozostaje pytanie, czy franczyza jest dla wszystkich? W tym modelu prawdopodobnie nie odnajdą się osoby, które mają konkretny pomysł na biznes i chcą zupełnie samodzielnie kierować rozwojem firmy. Niemniej jednak niektórzy franczyzodawcy wychodzą naprzeciw takim przedsiębiorcom i proponują im bardzo elastyczne warunki współpracy. Warto więc przemyśleć opcję franczyzy, w szczególności, że na rynku funkcjonuje obecnie bardzo wiele firm, co utrudnia wypracowanie sobie renomy wśród klientów.

 

Jaką franczyzę wybrać?

 

Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim wybór odpowiedniej oferty franczyzy. Przedsiębiorcy mają do wyboru firmy z różnego sektora gospodarki, które proponują im biznes w modelu franczyzowym. Jaka franczyza będzie odpowiednia dla danej osoby? Branża, w której przedsiębiorca będzie działał, musi być mu na swój sposób bliska. Ci, którzy pasjonują się gotowaniem, mogą otworzyć lokal gastronomiczny. Jak widać, pomysłów na biznes nie brakuje. Oferty franczyz można sprawdzić na stronie internetowej https://enterport.pl/. Zainteresowani znajdą tam również ciekawe poradniki dotyczące funkcjonowania firmy w modelu franczyzy. Warto pamiętać, że właściwy wybór branży, w której będzie działać firma, to już połowa sukcesu. Następnie należy dowiedzieć się, jakie wymagania stawia konkretny franczyzodawca oraz jakie są warunki współpracy. Co istotne, odchodzi się już od modelu franczyzy, w którym to właściciel dyktował warunki. Dziś obie strony traktują się jak partnerzy biznesowi, a co więcej stawiają na ścisłą współpracę, tak aby osiągać z tego tytułu obopólne korzyści.