uprawy

Co to jest insektycyd?

Uprawa roślin to trudna praca, która wymaga cierpliwości i staranności. Niezależnie od tego, czy pielęgnuje się kilka rabatek kwiatowych, czy prowadzi wielkie uprawy rolne, oczekuje się efektów. Rezultaty pracy są jednak zagrożone przez szkodniki. Owady pasożytnicze są w stanie doszczętnie zniszczyć każdą uprawę. Ludzkość w XX wieku rozwinęła metody walki z tymi stworzeniami. Dzisiaj już nikt nie pyta, co to są insektycydy, lecz jaki rodzaj środka będzie najlepszą ochroną przed pasożytami. Obecnie nie jest możliwe uprawianie ogródka, a tym bardziej pola, bez stosowania odpowiednich preparatów ochronnych. Czym są insektycydy, kto powinien je stosować i w jaki sposób?

Insektycydy co to jest i co warto o nich wiedzieć?

Insektycydy są to chemiczne środki ochrony uprawy roślin. Preparaty są stosowane do zabijania albo odstraszania jednego lub wielu szkodliwych gatunków owadów. Związki zawarte w produktach, mogą być pochodzenia naturalnego (nikotyna) albo syntetycznego (chlorowane węglowodory, fosforany organiczne, karbaminiany). Poza tym istnieją preparaty mikrobiologiczne. Zawierają drobnoustroje, które powodują choroby organizmów pasożytniczych, prowadzące do ich śmierci albo bezpłodności.

W zależności od rodzaju insektycydu substancja owadobójcza może przedostawać się do organizmu szkodnika na kilka sposobów:

  • przez okrywę ciała (środki kontaktowe)
  • przez układ oddechowy (środki oddechowe)
  • przez układ pokarmowy (środki żołądkowe)

Insektycydy – kto powinien z nich korzystać?

Co to insektycydy, wie dobrze ten, kto stara się ochronić swoje uprawy przed niszczycielskimi pasożytami. Środki te mają zastosowanie w wielu branżach między innymi rolnictwie, ogrodnictwie, leśnictwie, sadownictwie czy na działce, wszędzie tam, gdzie szkodniki zagrażają plonom. Doświadczeni hodowcy wiedzą, że owady rzadko atakują w pojedynkę. Ich niszczycielska moc polega na zdolności do błyskawicznej reprodukcji. Duża liczba rosnących pasożytów jest w stanie zniszczyć większą część uprawy. Jedyną możliwością obrony przed takim zagrożeniem, jest zastosowanie insektycydów.

Insektycydy – jak je stosować?

Szkodniki są w stanie wyrządzić znaczne szkody w uprawach, dlatego konieczne jest umiejętne stosowanie insektycydów. O czym pamiętać stosując tego rodzaju preparaty? Przede wszystkim o tym, żeby dopasować środek owadobójczy do konkretnego rodzaju szkodnika i uprawianej rośliny. Można używać insektycydów uniwersalnych, jednak słabiej będą oddziaływać na organizmy szkodników.

Insektycydy mogą wpływać też na pożyteczne owady, na przykład na pszczoły, dlatego stosowanie środka powinno mieć miejsce rano lub wieczorem, kiedy ich aktywność jest mniejsza. Należy też unikać oprysków w wietrzne dni. Substancja w mniejszym stopniu trafi na obszar, gdzie żerują szkodniki, a jednocześnie skazi okoliczne tereny. Powodzenie stosowania środków zależny też od dostosowania się do innych zaleceń producenta, jak zalecana temperatura powietrza, pora roku, faza wzrostu rośliny. Wszystkie te informacje oraz proporcje, w jakich należy mieszać insektycyd z wodą, znajdują się na ulotce dołączonej do produktu.

Jakie środki ostrożności należy zachować stosując insektycydy?

Kiedy już wiadomo, co to są insektycydy, należy wspomnieć o warunkach bezpiecznego stosowania. Przede wszystkim o wykorzystaniu produktów owadobójczych warto poinformować osoby narażone na kontakt z nimi. Należy powstrzymywać się od jedzenia i picia w trakcie nanoszenia preparatu. Na strój ochronny powinny składać się rękawice, okulary, maska i kombinezon.

Używając insektycydów należy troszczyć się o bezpieczeństwo środowiska naturalnego. Dlatego nie wolno wylewać pozostałego roztworu lub popłuczyn do zbiorników wodnych, rzek, w pobliżu wód powierzchniowych. Nie dopuszczalne jest również, by środek trafił na przykład wraz z wiatrem poza obszar jego stosowania. Warto też pamiętać o używaniu go poza godzinami aktywności pszczół.

Insektycydy pomagają rolnikom, ogrodnikom i plantatorom w nierównej walce z insektami, które pasożytują na roślinach. Warto z nich korzystać, dobierając rodzaj i stężenie środka do szkodnika i rośliny. Należy też zachowywać zalecane środki bezpieczeństwa.