Szyna rehabilitacyjna na kolano – jak działa i jak stosować?

Szyny rehabilitacyjne do ćwiczeń kolana są niezastąpione, gdy w grę wchodzi przywracanie sprawności po urazie lub wypadku. Są w stanie zapewnić komfortowy powrót do zdrowia i znacząco zwiększyć mobilność stawu. Jak działa taka szyna i jak ją stosować?

Jak działa szyna rehabilitacyjna?

Najczęściej spotykane na rynku są szyny rehabilitacyjne CPM. Ich popularność wynika z kilku czynników. Przede wszystkim, umożliwiają tak zwane ćwiczenia bierne. Oznacza to, że nie obciążają znacząco ani samego stawu, ani całego organizmu. Pozwalają więc na stopniowe, acz sukcesywne przywracanie sprawności w kolanie bez obawy o pojawienie się kolejnych urazów. Sposób, w jaki wykonane są szyny rehabilitacyjne, zazwyczaj umożliwiają ćwiczenie obu kolan. Oznacza to, że jeśli dana osoba potrzebuje ćwiczeń zarówno jednego, jak i drugiego stawu, wystarczy zakup lub wypożyczenie tylko jednej szyny. Szyna taka powinna być lekka i łatwa do utrzymania w czystości. Wiele szyn wyposażonych jest w system samosmarujący, który sprawia, że serwis maszyny jest niezwykle łatwy. Dzieje się tak dlatego, że szyna ma za zadanie ułatwiać życie podczas rehabilitacji, a nie dodatkowo je utrudniać.

Działanie szyn rehabilitacyjnych polega przeważnie na symulowaniu ruchów stawu w kolanie. Symulacja ta jest zautomatyzowana, to znaczy odbywa się przy wsparciu szyny właśnie. Wsparcie to dobieranie jest do aktualnych możliwości stawu kolanowego. Rodzaj i siłę wsparcia należy dobierać i zmieniać w konsultacji z fizjoterapeutą lub fizjoterapeutką prowadzącymi rehabilitację danej osoby.

Najczęściej szynę stosuje się w następujących przypadkach:

  • Urazy — złamania lub zwichnięcia,
  • Operacjach — alloplastyka, artrotomia, artroskopia,
  • Zabiegach na tkankach okalających stawy,
  • Rehabilitacji zesztywniałych stawów kolanowych.

Ważnym czynnikiem działania szyn jest to, że nie wymagają one zaangażowania mięśni. To właśnie ten fakt umożliwia sprawne ćwiczenia. Szyny rehabilitacyjne CPM to urządzenia elektroniczne, które swoim zasileniem zastępują siłę ludzkich mięśni.

Dla kogo nadają się szyby rehabilitacyjne?

Szyny rehabilitacyjne CPM nadają się dla ludzi w każdym wieku. Dzięki przemyślanemu systemowi wspomagania ćwiczeń nie obciążają znacząco organizmu. Oznacza to, że mogą na nich ćwiczyć nie tylko osoby dorosłe po wypadkach. Taka szyna będzie nadawała się także dla ćwiczeń w przypadku dzieci oraz osób starszych. Jej uniwersalność jest jedną z cech, która decyduje o popularności tej szyny.

Dzięki swojej budowie szyna może działać nawet bez angażowania mięśni. Jej zadaniem jest wprawianie w ruch stawu kolanowego, imitując jego naturalny ruch. Oznacza to, że świetnie nadaje się podczas rehabilitacji wszelkich urazów, które skutkować mogą sztywnością stanu kolanowego. Znacząco wpływają także na poprawienie jego ruchomości. Dzięki temu osoby w każdym wieku mogą uwolnić się od bólu lub po prostu zwiększyć swoją sprawność pod okiem osoby przeszkolonej z prowadzenia fizjoterapii rehabilitacyjnej.

Jak ćwiczyć kolano na szynie?

Szyny rehabilitacyjne do ćwiczeń kolana opierają się na tak zwanym ruchu biernym. Oznacza to, że szyna automatycznie wprawia w ruch kończynę. Bez wysiłku człowieka noga jest zginana i prostowana, a w ten sposób stale pracuje staw kolanowy. Zakres ruchu jest z góry określony i powinien być zgodny z zaleceniami osoby prowadzącej fizjoterapię. To właśnie ta osoba decyduje o tym, jakie parametry powinny zostać ustawione w urządzeniu. Doradza także, jak częste ćwiczenia są potrzebne oraz ile jednorazowo powinny trwać.

Sam proces ćwiczenia jest niezwykle prosty. Pozycja siedząca zarezerwowana jest przeważnie dla ćwiczeń stawów położonych powyżej pasa. Ćwiczenia stawów kolanowych zazwyczaj wykonuje się więc na leżąco. Przed przyjęciem pozycji, należy umieścić ćwiczoną kończynę w szynie. Jeśli dany model maszyny tego wymaga, noga powinna zostać zabezpieczona, na przykład dołączonymi pasami. Umożliwia to stabilizację kończyny, co przekłada się pozytywnie na jakość ćwiczeń. Szynę uruchamia się za pomocą pilota. W taki sam sposób można ją wyłączyć po zakończeniu sesji ćwiczeń.