księgowa

Za co odpowiadają księgowi w biurach rachunkowych?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością zadbania o wiele kwestii naraz. Dlatego realizacja wszystkich obowiązków w pojedynkę jest dość trudnym przedsięwzięciem. Na całe szczęście istnieje wiele ciekawych rozwiązań obejmujących współpracę z innymi firmami.

Prowadzenie księgowości jest dobrym przykładem, ponieważ zamiast zastanawiać się, jak ten temat ugryźć samemu, lepiej będzie znaleźć specjalistów np. w biurze rachunkowym w Oliwie i mieć pewność, że od samego początku finanse zostały potraktowane w profesjonalny sposób. Czym kierować się przy wyborze księgowych? Po czym poznać, że konkretne biuro rachunkowe jest warte uwagi?

Czym zajmuje się księgowy?

Praca na stanowisku księgowego wielu osobom może wydawać się nudna, jednak w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Ci specjaliści odpowiedzialni są za prowadzenie ksiąg rachunkowych (wszystko musi się w nich zgadzać z uwagi na częste kontrole Urzędu Skarbowego), zbieranie i analizowanie faktur, kontakt z klientami od strony płatności oraz współpraca z innymi instytucjami. Oczywiście, to nie wszystkie obowiązki, które są realizowane przez księgowych w biurach rachunkowych.

Oprócz wyżej wymienionych zadań ci specjaliści przekazują również informacje i raporty o aktualnym stanie finansowym przedsiębiorstwa swoim szefom oraz dyrektorom, a także dbają o to, aby każdy z pracowników zatrudnionych w firmie otrzymał odpowiednią kwotę w ramach wynagrodzenia, w terminie zawartym w umowie.

W internecie można znaleźć wiele dobrych firm, takich jak biuro rachunkowe Oliwa, dlatego dobrze jest zapoznać się ze szczegółową ofertą przy poszukiwaniu profesjonalnych księgowych.

Droga do stanowiska księgowego i wymagane cechy

Wiele osób zastanawia się, czy praca w zawodzie księgowego jest opłacalna. Odpowiedź na to pytanie jest dość trudna, ponieważ to zależy od tego, co dla kogo oznacza stwierdzenie „dobra wypłata”. Aby otrzymać stanowisko księgowego w biurze rachunkowym, należy spełniać konkretne wymagania nie tylko w kwestii wykształcenia, choć tutaj warto zdobyć kierunkowe wykształcenie finansowe. Oprócz tego mile widziane są pewne cechy interpersonalne.

Księgowy powinien cechować się przede wszystkim cierpliwością. Nieustanna praca z liczbami oraz obliczenia matematyczne wymagają także dokładności, sumienności oraz umiejętności analitycznych. Dzięki temu prowadzenie ksiąg rachunkowych będzie możliwe.

Zarobki w biurze rachunkowym

Zarobki w dużej mierze uzależnione są od posiadanego doświadczenia – biorąc pod uwagę obecne czasy, osoba zaczynająca pracę jako księgowy może liczyć na wynagrodzenie wahające się od 3900 zł brutto do 5100 zł brutto. Z biegiem lat i zbieranym coraz większym doświadczeniem wypłaty stają się znacznie większe. Główny księgowy w Polsce średnio zarabia od 9000 zł brutto, a więc jest to solidna wypłata.

Podsumowując, praca księgowego polecana jest osobom, które lubią tzw. papierkową robotę i mają pewne umiejętności matematyczne oraz analityczne. W naszym kraju pojawia się coraz więcej nowych przedsiębiorstw, przez co popyt na usługi z tego obszaru ciągle rośnie.