Jaki młynek do kawy kupić? Który typ warto wybrać?

Są osoby, które nie wyobrażają sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki aromatycznego napoju, jakim jest kawa. Aby uprzyjemnić tę chwilę stosuje się różne techniki parzenia kawy. Jednak najważniejszą kwestią pozostaje samo mielenie ziaren. W tym celu warto nabyć młynek do kawy. Proces rozdrobnienia ziaren sprawia, że smak napoju staje się bardziej intensywny i wyrazisty. Dzięki prawidłowemu zmieleniu smak naparu nie staje się zbyt cierpki a utworzona na powierzchni filiżanki pianka ma idealny odcień. Wybór takich urządzeń jest ogromny. Zatem jaki młynek do kawy kupić? Poniżej zestawiono wiele cennych wskazówek, które ułatwią wybór.

 

Młynki żarnowe czy udarowe – które wybrać?

Istnieją dwa podstawowe typy młynków do kawy. Wyróżnia się młynki żarnowe oraz udarowe, zwane nożowymi. Jaki młynek do kawy wybrać, aby udoskonalić sobie przyrządzania pobudzającego napoju? Zdecydowanie większą popularnością cieszą się pierwsze modele. Górują nad udarowymi pod wieloma względami. Ich sposób działania jest banalnie prosty. Wyposażone są w dwa żarna, które obracają się, a tym samym miażdżą ziarna. Istotny jest również materiał, z którego wykonane zostały żarna.

Jaki lepszy młynek: ceramiczny czy żarnowy? Ceramiczne żarna mają jedną przewagę. Takie elementy nie nagrzewają się, co ma istotne znaczenie dla zachowania smaku i aromatu ziaren kawy. Zazwyczaj też młynek ceramiczny pracuje ciszej niż stalowy. Natomiast stalowe żarna uważane są za ostrzejsze, a przy tym bardziej precyzyjne. Stalowe żarna nie pozostawiają pyłu, którego nagromadzenie może powodować gorycz naparu.

 

Młynki ręczne do kawy

Młynek do kawy, jaki najczęściej jest wybierany, to ręczny model. Takie rozwiązanie z pewnością przypadnie do gustu wszystkim osobom, które cenią sobie tradycję. Ręczne młynki idealnie dopełniają wystrój każdej kuchni. Efektowne modele z kolbami i szufladkami na zmieloną kawę nawiązują do wzornictwa sprzed lat i przykuwają uwagę gości. Na co zwrócić uwagę, wybierając ręczny młynek? Tak jak zostało już wcześniej wspomniane, najwięcej zalet mają młynki żarnowe. Dlatego też przed zakupem warto upewnić się, czy w taki mechanizm został wyposażony konkretny model urządzenia. Dobrze jest sprawdzić, czy dany młynek do kawy oferuje możliwość regulowania stopnia rozdrobnienia ziaren. Oprócz tego istotna jest też kwestia tego, w jaki sposób zmielona kawa ma być parzona. Ziarna zmielone w ręcznym urządzeniu będzie można wykorzystać przy okazji parzenia kawy takimi metodami jak french pressu, dripa czy Chemexa. Nie bez znaczenia pozostaje również pojemność domowego urządzenia. Jaki młynek do kawy wybrać, aby zaparzyć jednorazowo odpowiednią ilość aromatycznego napoju? Jeśli oczekuje się przygotowania dwóch filiżanek kawy w tym samym czasie, dobrze jest znaleźć młynek o pojemności co najmniej 30 g. Mniej pojemne modele doskonale sprawdzą się dla osób z mniejszym zapotrzebowaniem na ten napój. Będą też idealnym wyborem dla wszystkich, którzy chcieliby zabierać go ze sobą w podróże. Warto też wspomnieć, że młynki ręczne dostępne są w bardzo korzystnych cenach.

Ostatnią już kwestią pozostaje wybór materiału, z którego taki młynek został wykonany. Wybierać można spośród młynków w obudowie:

– stalowej;

– z tworzywa;

– drewnianej;

– szklanej.

 

Młynki elektryczne

Elektryczny młynek do kawy jest bardzo wygodny w użytkowaniu. Nie wymaga żadnej pracy manualnej. Zmielenie ziaren wymaga podłączenia urządzenia do gniazdka elektrycznego i włączenia go. Wybierając taki sprzęt warto zwrócić uwagę na to, jakie ma obroty. Do codziennego użytku w domu, idealnie sprawdzi się młynek o mocy w przedziale 100-200 Wat. Ważny jest też inny parametr – wielkość żaren lub noży. Większe elementy rozdrabniające sprawiają, że kawa szybciej zostanie zmielona. Posiadając młynek elektryczny łatwo jest przewidzieć jego wydajność. Takie urządzenia mają też swoje wady. Zazwyczaj są znacznie głośniejsze od ręcznych modeli. Elektryczny młynek do kawy to droższy wydatek. Jest też od estetycznej strony polecany amatorom nowoczesności i funkcjonalności.