dezynsekcja

Jak przygotować mieszkanie do dezynsekcji?

Zabieg polegający na walce z owadami w środowisku domowym człowieka nazywamy dezynsekcją. Dużo organizmów żyje w ludzkich siedliskach, więc dlaczego z niektórymi podejmowana jest walka? W głównej mierze walka podejmowana jest z pluskwami, pchłami, karaluchami, mrówkami, molami, które przenoszą choroby, żywią się krwią oraz powodują szkody w żywności.

Profesjonalna dezynsekcja — Gdańsk

Dając zlecenie fachowcom specjalizującym się w tym zakresie, można mieć gwarancję, że zabieg zostanie przeprowadzony z użyciem profesjonalnego sprzętu, a także środków chemicznych skutecznych dla danego gatunku szkodnika. Samodzielne próby walki z owadami za pomocą lepów, wkładek czy trutek dostępnych na ogólnym rynku, mogą być mało skuteczne. Istnieje ryzyko, że mogą nie zadziałać na wszystkie gatunki owadów.

Co trzeba zrobić przed dezynsekcją? Gdańsk

Przed przystąpieniem do przygotowywania mieszkania do zabiegu, warto uzyskać poradę lub informację bezpośrednio w firmie, która będzie dane prace wykonywała. W zależności, jaki będzie sposób aplikacji środka owadobójczego i ilości insektów, taki sposób przygotowania trzeba będzie podjąć.

 

 • W mieszkaniu, które ma być poddane zabiegowi profesjonalnej dezynsekcji należy udostępnić dostęp do trudnych miejsc, np. pod listwami przypodłogowymi, za meblami i w innych zakamarkach.
 • Z pomieszczeń usunąć trzeba żywność, która w późniejszym czasie może trafić do spożycia.
 • Zabiera się lub dobrze zabezpiecza akcesoria do higieny osobistej jak: szczoteczki do zębów, sztućce, karmę dla zwierząt, ubrania itp.
 • Należy usunąć wszystko z szafek, w których wiadome jest, że problem ze szkodnikami występuje.
 • Zdejmuje się też obrazy, makiety itd.
 • Wyjmuje się ponadto wszelkiego rodzaju wtyczki z gniazdek elektrycznych.

 

Jak przebiega proces oczyszczania z owadów?

Jest kilka sposobów na profesjonalne przeprowadzenie zabiegu dezynsekcji w Gdańsku. Do popularnych sposobów należą opryski, zamgławianie i użycie żelu. Czym różnią się te zabiegi i jak wyglądają?

 • Oprysk używany jest do walki z pluskwami i mrówkami oraz gdy zarobaczenie występuje w dużej ilości. Jest połączeniem zamgławiania, w efekcie czego charakteryzuje się większą skutecznością. Po usunięciu robaków, a przed wprowadzeniem się ponownie do mieszkania, klient jest informowany przez pracownika firmy, co trzeba zrobić, żeby móc wrócić do domu. Często konieczne będzie dokładne wietrzenie. 
 • Zamgławianie samo w sobie stosowane jest do walki z pluskwami i molami. Po zakończonym zabiegu również konieczne będzie dokładne wywietrzenie mieszkania.
 • Żelowanie jest metodą, w której robaki są wabione do substancji trującej. Przy tym środku nie ma konieczności opuszczania mieszkania na czas aplikowania i działania substancji. 

Jakie czynności należy podjąć po zabiegu?

Warto zdawać sobie sprawę, że środki używane do dezynsekcji mają trujący efekt i mogą stanowić zagrożenie dla człowieka, prowadzić do zatrucia pokarmowego. Czynności, jakie trzeba wykonać to:

 • przewietrzenie mieszkania,
 • dokładne umycie wszystkich powierzchni z użyciem środków do mycia,
 • wypranie ubrań.

Ważne jest także odpowiedzialne postępowanie według instrukcji przekazanych przez pracowników firmy czyszczącej.