Aranżacje komody w salonie – propozycje

Komoda jest meblem znanym od stuleci, jej początki sięgają siedemnastowiecznej Francji. To najbardziej uniwersalny przedmiot z całego wyposażenia mieszkania. Możemy schować w nim wszystkie elementy, których nie chcemy trzymać na widoku, a jednocześnie nie zajmuje dużo miejsca i stanowi ważną część stylowej aranżacji wnętrza. Dostępność modeli różnych wariantów i wzorów sprawia, że aranżacja komody w salonie nie jest łatwa. Możesz umieścić na niej różne drobiazgi, fotografie, rzeźby lub po prostu doniczki z kwiatami.

Komody mogą być wykonane z różnych surowców, z drewna, płyty wiórowej, tworzyw sztucznych czy nawet szkła. Oprócz tego, że swoją stylizacją podkreślają charakter wnętrza, ważną cechą jest ich funkcjonalność. Dobrze zaprojektowana komoda z szufladami może pomieścić ubrania i inne akcesoria zalegające w całym domu. Ostatnio bardzo popularne są drewniane komody nowoczesne. Surowiec, z którego zostały wykonane, nadaje wnętrzu ciepła. Projektanci nowoczesnych mebli stawiają na prostą formę, dzięki czemu pasują one do różnych wnętrz i dopasują się do zmian wystroju. Blat takiej komody jest miejscem, gdzie możesz zaaranżować wyjątkową oprawę salonu.

Komoda w salonie – aranżacje

Trendem, który wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem w projektowaniu wnętrz, jest minimalizm. W takim salonie znakomicie odnajdą się drewniane komody nowoczesne, w których blaty lakierowane są na wysoki połysk, zaopatrzono je w taśmę LED zamontowaną bezpośrednio pod blatem.

Do salonu urządzonego w przeciwstawnym stylu glamour najlepiej dobrać komodę bogato zdobioną lub rzeźbioną, z pojedynczymi elementami pomalowanymi na złoty lub srebrny kolor. Aranżacja komody w salonie w tym wypadku polega na zastosowaniu błyszczących akcentów umieszczonych na lampach, wazonach czy ramach luster. Najlepiej, jeśli zdecydujesz się na jeden odcień błyszczących dekoracji, powinny być one również wysokiej jakości. Przesadne zastosowanie dekoracji, które wyglądają sztucznie i tanio spowoduje efekt odwrotny od zamierzonego.

Styl skandynawski reprezentuje drewniana komoda pomalowana na biało. Drobiazgi, które na niej umieścisz, powinny mieć proste formy i wygaszoną kolorystykę. Może to być minimalistyczna, ręcznie robiona ceramika lub książki w monochromatycznych okładkach. Do skandynawskiej aranżacji pasują naturalne, roślinne akcenty, np. paprotka w glinianej doniczce. W takim stylu bardzo dobrze odnajdzie się ładnie wyeksponowana współczesna grafika.

Aranżacja komody w salonie w stylu vintage polega na wprowadzeniu klimatu retro, najlepszym rozwiązaniem będzie, jeśli postawisz na blacie starą maszynę do pisania, gramofon lub zabytkowe radio. Dla osiągnięcia większego klimatu możesz wyszukać na targu staroci lampę sprzed kilku dekad, stare fotografie lub odtwarzacz płyt winylowych. Dla wzmocnienia efektu można je połączyć ze współczesną sztuką i nowoczesnym oświetleniem.

Komoda w salonie – co na niej postawić?

Popularnym, a jednocześnie ostatnio bardzo modnym sposobem na dekorację komody jest zastosowanie roślin, pomogą one jednocześnie w wyciszeniu i skoncentrowaniu. Wybór może być jednak bardzo duży, od miniaturowych kwiatów doniczkowych po ogromnych rozmiarów okazy przyciągające uwagę. Musisz tylko pamiętać, że drewniane komody nowoczesne łatwo jest uszkodzić wodą z przeciekających donic, trzeba zadbać o podstawki, które temu zapobiegną. Jeśli nie lubisz zajmować się pielęgnacją roślin, możesz wykorzystać blat komody, aby udekorować ją kompozycjami ze świeżych kwiatów. Wazony w różnych kształtach i kolorach, wykonane z ceramiki, kolorowego szkła czy porcelany sprawiają, że aranżacja komody w salonie jest niepowtarzalna.

Zagadnienie aranżacji komody w salonie to wiele wariantów różnych rozwiązań, ale optymalnym wyjściem jest zastosowanie lampy, która będzie nie tylko elementem dekoracyjnym, ale także ważnym oświetleniem bocznym wnętrza. Możesz pokusić się o zaadoptowanie starszej, stylowej lampy lub nowoczesnej, minimalistycznej formy, która podkreśli industrialny charakter pomieszczenia.